ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30957 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

VIDEO: Bratři Orffové se vrátili ke staré skladbě

0 jsk 4.2.2022

Po osmi letech od vydání alba Šero, oceněného hudební cenou Anděl i Apollo, se Bratři Orffové připomínají před chystanou jarní a letní koncertní šňůrou dosud nevydanou skladbou Píseň pro Stefanii Sauer. Oproti předchozím produkčně bohatým počinům se formace rozhodla jít opačným směrem a pojmout nahrávku komorně.

„Vrátili jsme se skoro o třicet let zpátky, kdy tato píseň vznikla, a znovu jsme ji natočili v jednoduchém aranžmá hlasu jen s doprovodem mladého šikovného krnovského klavíristy Matěje Černého,“ říká zpěvák a kytarista Ivan Gajdoš.

Rozjímavou Píseň pro Stefanii Sauer vystihuje atmosféra videoklipu, za kterým stojí členové kapely i tatérka a kreslířka Nella Vilímková.

„Když jsem šel po nahrávání písničky domů, začalo letos poprvé opravdu hustě chumelit. Vánice. Napadlo mě natočit si vločky na telefon na zpomalený záběr. Zrovna okolo driftovali mladí kluci v upravených autech, tak jsem to tam nechal. Něco mi k tomu chybělo, dokázal jsem si ale představit jednoduchou dětskou kresbu. I když nic takového předtím nedělala, poprosil jsem Nellu, která podobným způsobem tetuje. Příjemně mě překvapilo, když mi za pár dní poslala pár kresbiček, a dokonce je zkusila rozpohybovat. Pak už to jen zkompletoval můj patnáctiletý syn Saša a bylo to,“ dodává kytarista Lukáš Novotný.

Bratři Orffové, odkazující svým názvem k dílu Carla Orffa, vznikli roku 2002. O tři roky později vydali debut Bingriwingri, následující Šero (2013) jim vyneslo ocenění Anděl v kategorii Skupina roku a Cenu hudební kritiky Apollo za album roku. Současnou sestavu tvoří kytarista a zpěvák Ivan Gajdoš, kytarista Lukáš Novotný, trumpetista Libor Martiník, bubeník Petr Odstrčil, basák Břetislav Koláček a klávesista a hráč na syntezátory Zdeněk Henych.

Nejbližší koncerty Bratří Orffů proběhnou 28. dubna v brněnském Kabinetu Múz, 29. dubna v opavském kostele sv. Janů, 30. dubna v Jazz Tibet club Olomouc, 11. květen v Anděl café v Plzni a 12. květen v pražském Café V lese.

(foto: Richard Hodonický)