ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5621 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

VIDEO: 10 nejkrásnějších vánočních pop písniček

0 jsk 23.12.2013

Buďme upřímní – těžko si představit Vánoce bez svátečních písniček. Nic jiného totiž nevytváří slavnostní atmosféru tak, jako skladby spojené se sněhem, klidem, mírem a rodinnými setkáními. Vším, na co čekáme celý rok.

Vybrali jsem pro vás deset písniček, které by vám měly letošní svátky klidu a míru zpříjemnit. Anebo vás mohou nasměrovat k poslechu umělců, jejich sláva hvězd se dotýká, případně to tak mělo za normálních okolností být. Krásné svátky.

Wham! – Last Christmas:

Začínáme opravdu velkou skladbou. Britské duo Wham! S ní přišlo v osmdesátých letech a pokořilo hitparády snad ve všech zemích, v nichž o Vánocích alespoň slyšel.

Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You

Jediná žena ve vánočním výběru, zato s písničkou, která po jejím nazpívání zaznamenala spoustu dalších různých verzí. Když si ji poslechnete, zjistíte, že je v ní všechno, co má sváteční skladba mít.

Bobby Helms – Jingle Bell Rock

Na singlu se tahle skladba v podání Bobbyho Helmse poprvé objevila v roce 1958. Má trochu rockabillyový charakter, na přelomu padesátých a šedesátých let byla skutečně obrovským hitem.

Bing Crosby – White Christmas

Tahle písnička by neměla chybět v žádné vánoční menu. Není divu, že se stala nejprodávanějším vánočním singlem v celé hudební historii. Crosbyho verze je z roku 1942.

Frank Sinatra – Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!

Neexistuje asi sněhovější písnička, než je tato z pera Sammyho Cahna a Juleho Stynea. Jako první ji nahrál Vaughn Monroe. Největší slávu ji však dodalo swingové podání Franka Sinatry.

Nat King Cole – The Christmas Song

Další písnička ze čtyřicátých let minulého století. Napsali ji Mel Tormé a Robert Wells a hlasem ji opatřil Nat King Cole. Je to nejčastěji hraná vánoční píseň druhé poloviny minulého století.

Václav Neckář – Půlnoční

Nejkrásnější sváteční písnička v české pop music posledních let. Patří k filmu Alois Nebel, ale Václava Neckáře před dvěma lety vrátila na scénu silnějšího než v letech předtím.

Cliff Richard – Mistletoe And Wine

Britský zpěvák nahrál a vydal tuto skladbu v roce 1988. Cliff Richard se pod písničku podepsal zejména textem, do něhož přidal trochu křesťanského charakteru.

Chris Rea – Driving Home For Christmas

Další písnička z roku 1988, poprvé se hrála ten rok v prosinci. Nedosáhla sice takového úspěchu, jako Mistletoe And Wine, často je ale slyšet v supermarketech. Hlavně těch britských.

Band Aid – Do They Know It’s Christmas

Na závěr je tu skladba, která spojila několik hvězd do jednoho krásného hudebního spletence. Na singlu vyšla v roce 1984 a složili ji Bob Geldof a Midge Ure. Výtěžek z prodeje šel na pomoc Africe.