ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6747 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vědci pravděpodobně našli nástěnnou malbu mistra Leonarda da Vinciho

0 Redakce 13.3.2012

Odborníci pravděpodobně objevili nástěnnou malbu znázorňující bitvu u Anghiari od renesančního mistra Leonarda da Vinciho, která byla po staletí považována za ztracenou. Vědecký tým na tiskové konferenci ve Florencii prohlásil, že na florentské radnici Palazzo Vecchio se jim pomocí mikrokamer podařilo pod freskou Giorgia Vasariho nalézt stopy pigmentů. Předpokládají, že je na zeď nanesl právě Leonardo.

Tým pod vedením Maurizia Seraciniho provedl podrobný průzkum v sále florentské radnice koncem roku 2011. Mikrokamery přitom odhalily za východní stěnou průduch, na němž jsou zřetelně vidět barevné pigmenty, jež podle dobových popisů přesně odpovídají malbě bitvy u Anghiari. Freska s výjevem bitvy byla dosud známá pouze díky mnoha kopiím. Leonardo ji v Palazzo Vecchio vytvořil začátkem 16. století, zůstala však nedokončená a při pozdější přestavbě Sálu pěti set zmizela. Odborníci už dlouho naznačovali, že slavná freska považovaná za jedno z Leonardových vrcholných děl, se zřejmě nachází pod pozdější Vasariho malbou. Nyní získali první hmatatelné důkazy.

Da Vinci vytvořil velkou kresbu jako základ malby v kostele Basilica di Santa Maria Novella. Zobrazil na ní výjev ze života N. Piccinina, jenž působil jako condottieri ve službách milánského vévody Filippo Maria Viscontiho. Nakreslil scénu s násilnou srážkou koní a zuřivou bitvu vojáků bojujících o vlajku v bitvě u Anghiari roku 1440.

Jiný obraz od Paula Rubense v pařížském Louvru, známý jako Bitva u Standardu, je považována za kopii kopie originálního Leonardova obrazu. Rubens ji vytvořil roku 1603 podle rytiny L. Zacchii z roku 1558.

rwi