ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13430 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ve filmu Iracionální muž Woody Allen vzkazuje, že život nemá smysl

0 jsk 18.5.2015

Ve francouzském Cannes se od minulého čtvrtka koná nejslavnější evropský filmový festival. Tradičně se na něm sjíždějí hvězdy z celého světa. Režiséři představují nové filmy a herci se promenádují po červeném koberci a na tiskových konferencích hovoří o svých rolích přesně tak, jak mají v instrukcích. Ne všechny filmy se zúčastňují hlavní soutěže. Do Cannes se přijíždějí novými snímky chlubit i proslulí režiséři takříkajíc mimo soutěž.

V pátek se tam představil slavný amerických režisér, scenárista, herec a spisovatel, devětasedmdesátiletý Woody Allen. Doprovodil na festivalu svůj zbrusu nový snímek Iracionální muž. „Slunce jednou vyhasne, země se ztratí, vesmír nebude a Beethovenova hudba též,“ řekl Allen v Cannes. „Co mám tedy dělat? Sedět na pláži a myslet na to, jak stárnu, tělo se mi rozpadá a jednou zemřu? Film je úžasný způsob, jak se rozptýlit a jak zapomenout, že život nemá smysl.“

Hrdina Allenova nového filmu Iracionální muž je na tom podobně. Je to učitel filozofie, o kteréí žákům říká, že je jen verbální masturbací, která je v životě nepoužitelná. Svou teorii demonstruje na Kantově morálním imperativu, když zpochybňuje jeho ideál, že v životě nemůžeme nikdy zalhat. „Představte si, že je druhá světová válka a v domě ukrýváte rodinu Frankových. Když přijde gestapo a zeptá se, zda jsou u vás, co odpovíte? Pravdu?“ Obrat v jeho přesvědčení a životní filozofii ale nastane po setkání s jednou studentkou, do které se zamiluje. V tu chvíli zjišťuje, oproti svému dosavadnímu přesvědčení, že život smysl má.

V hlavních rolích snímku, jenž bude mít v českých kinech premiéru 30. července, se představují Joaquin Phoenix a Emma Stone.

Tagy: ,