ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7432 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V srpnu přijede fenomenální kontrabasista Adam Ben Ezra

0 jsk 13.7.2015

Začínal jako houslista, skončil u kontrabasu. Miluje ho, zdokonaluje svou hru na něj a také jeho možnosti. Izraelský jazzman Adam Ben Ezra přenáší zmíněný nástroj do jednadvacátého století. V rámci svého evropského koncertního turné odehraje v srpnu osm setů také v České republice.

„Kontrabas nebyl můj prvním nástroj,“ říká. „Začínal jsem jako houslista, to mi bylo pět roků. Po několika letech jsem se zabýval hlavně popem a rockem a svůj nástroj jsem vyměnil za kytaru, klávesy i elektrickou baskytaru. V lyceu jsem začal poslouchat jazz, a právě tehdy jsem se zamiloval do teplého a bohatého zvuku kontrabasu. V následujících letech jsem se učil využívat všechny možnosti, které mi kontrabas dává, také jsem při hře na něj začal používat techniky, jež jsem znal ze hry na jiné nástroje. To mi dalo možnost naplnit své vize o barevné hudbě.“

Hudbou Adama Ben Ezry se skutečně prolíná žánrová rozmanitost. „Experimentování zažehlo můj zájem o mé blízkovýchodní hudební kořeny, postupně jsem zařazoval další a další nástroje, klarinet, klavír, flétnu a samozřejmě kontrabas. Do své fúze jsem zahrnul další styly z indické hudby, latiny a rockové vlivy,“ vysvětluje.

Před několika lety začal rodák z Tel Avivu sdílet svá videa na Youtube. Ohlas byl velký, dnes mají na sedm milionů zobrazení. Hudebníkovi začaly chodit pozvánky na živá vstoupení v Londýně, Itálii, Belgii, USA a dalších zemích. Výsledkem zájmu o jeho hru je mimo jiné evropské turné, které zasáhne letos v srpnu také Českou republiku.

K natočení debutového alba Can´t Stop Running získal prostředky v crowdfundingovém projektu, pro živé koncertování přijal dva další muzikanty, perkusionistu Gilada Dobreckyho a kytaristu Adama Bena Amitaie.

„Mám štěstí, že mi pomáhá můj dobrý přítel Guy Dayan. Je režisérem a střihačem všech mých klipů. Byl to také on, kdo mi doporučil, abych svá videa prezentoval na YouTube. Zprvu jsem to dělal pro zábavu, ale když jsem viděl, jak velký zájem o ně je, začal jsem to brát vážně. Později se Guy stal mým manažerem a od té doby spolu pracujeme na všem – na klipech, internetové prezentaci i hudbě,“ říká Ezra.

V České republice se představí mimo jiné v rámci programu Plzeň – Evropské město kultury, když 14. srpna vystoupí na hlavní scéně festivalu Živá ulice. Mezi zásadní koncerty turné bude patřit jeho vystoupení na festivalu Pacovský poledník v Pacově. V Praze se představí 19. srpna v klubu Jazz Dock.

Program turné Adama Bena Ezry:
14.8. – Plzeň, Živá ulice
15.8. – Černá v Pošumaví, Lipnofest
16.8. – Jablonec, Jazz ve městě
19.8. – Praha, Jazz Dock
20.8. – Olomouc, Jazz Tibet Club
21.8. – Frýdek-Místek, klub Pavlač
22.8. – Pacov, Pacovský Poledník
12.9. – Písek, Cool v plotě

Adam Ben Ezra – Can’t Stop Running

Adam Ben Ezra – Openland

Adam Ben Ezra – Come Tohether