ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5765 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V reedici vychází slavné album Stromboli

0 Redakce 16.5.2012

Po zákazu Pražského výběru našel v polovině osmdesátých let kytarista Michal Pavlíček nové tvůrčí uplatnění také v psaní scénické hudby pro film a divadlo (např. film Hledám dům holubí – společně s Michaelem Kocábem), byl spoluautorem muziky pro výstavu Expo 1986 či připravil sólové album pro Zuzanu Michnovou Rány.  Na jaře 1985 v rámci festivalu Jazz Praha dal dohromady příležitostnou skupinu – instrumentální trio (Michal Pavlíček, Vladimír „Guma“ Kulhánek, Klaudius Kryšpín), které se stalo základem pozdějších Stromboli.

Michal Pavlíček pak oslovil zpěvačku Precedensu Báru Basikovou a klávesistku Vendulu Kašpárkovou, takže od února roku 1986 byli Stromboli v nejslavnějším složení: Michal Pavlíček, Vladimír „Guma“ Kulhánek, Klaudius Kryšpín, Bára Basiková a Vendula Kašpárková, s příležitostným baskytarovým hostem Vilémem Čokem. Koncertní aktivity Stromboli přišly vzápětí po prvních zkouškách – Gitariáda v Bratislavě, festival Jazz Praha 86 v Lucerně plus další samostatná vystoupení – a o kapele začalo mluvit jako o nové hudební "bombě". Asi po půl roce Vladimíra Kulhánka s baskytarou vystřídal stejně brilantní instrumentalista Jiří Veselý a formace tak na delší čas získala stálou sestavu.

V roce 1987 se na pultech prodejen Supraphonu objevilo vinylové dvojalbum Stromboli (vydané pod značkou Panton), které lze rozdělit na čtyři části: tu první tvoří záznam vystoupení na festivalu  Jazz Praha ’85. Druhá obsahuje live nahrávku již regulérní skupiny s Bárou Basikovou. Třetím dílem je studiová nahrávka, kde se plně rozvinula krása hlasu Báry Basikové v textech Christiana Morgensterna, Zuzany Michnové aj. Poslední čtvrtina dvojalba obsahuje silně rockové nahrávky hostů, Pavlíčkových přátel: Michaela Kocába (Kvůli ní) nebo Viléma Čoka (Ó hory, ó hory).

Toto dvojalbum nyní vychází na etiketě Supraphonu v reedici.

tz