ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6501 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Praze se uskuteční retrospektivu filmů Lordana Zafranoviče

0 Redakce 30.5.2012

V Praze se od 4. června uskuteční retrospektivu filmů chorvatského režiséra a představitele takzvané černé vlny jugoslávského filmu Lordana Zafranoviče, který je tuzemským divákům známý především díky svému válečnému snímku Okupace ve 26 obrazech. Přehlídka se koná v pražském kině Světozor, do 7. června nabídne třináct Zafranovičových hraných i dokumentárních snímků. Jako první představí celovečerní drama Má je pomsta, které v roce 1995 vzniklo v produkci České televize.

"Je to film o policejní kontrole nás všech. Chtěl jsem upozornit, že jsme kontrolováni na každém kroku a že nám tento pocit může vstoupit i do mozku," uvedl Zafranovič, který je přesvědčen, že tato linie příběhu získala po letech na aktuálnosti.

Retrospektiva připomene půlstoletí tvorby světoznámého a pro mnohé kontroverzního filmaře. Zafranovičovy snímky byly podobně připomenuty v roce 1994 na karlovarském festivalu a pak o šest let později v Praze.

Lordan Zafranović vystudoval pražskou FAMU ve třídě Elmara Klose, svůj první amatérský film natočil v roce 1961. Za dokument Krev i popel Jasenovce byl nominován na Oscara. Natočil na 80 filmů, k většině z nich napsal scénář. Jeho "válečná trilogie" z let 1978 až 1986 (Okupace ve 26 obrazech, Pád Itálie, Večerní zvony) patří podle kritiků mezi přední díla jugoslávské kinematografie. Letos vyšla v nakladatelství Levné knihy.

Začátkem 90. let pobýval převážně v Paříži, v roce 1992 pracoval ve Vídni, od poloviny 90. let žije mezi Prahou a Chorvatském. V posledních šesti letech v Záhřebu pracoval na třináctidílném dokumentu o jugoslávském revolucionáři a politikovi Josipu Brozu Titovi. Dokument s názvem Tito – Poslední svědkové testamentu byl odvysílán v Chorvatské televizi. Česká televize ho uvede na podzim, dva jeho díly budou součástí pražské retrospektivy.

rwi