ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29098 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V nominacích na Mercury Prize jsou David Bowie, Arctic Monkeys, Foals a další

0 jsk 16.9.2013

Britská a irská hudební scéna mají za sebou silný rok. Svědčí o tom nominace na prestižní cenu Mercury Prize, v nichž jsou známá jména Arctic Monkeys, David Bowie (na snímku), Foals nebo Jon Hopkins, ale i debuty od Disclosure, Jake Bugg, Laury Mvuly, Rudimental či Savages.

Cenu kritiků Mercury Prize každoročně udělují za nejlepší britské nebo irské album roku. Ve věku 66 let a osm měsíců se David Bowie stal nejstarším nominovaným hudebníkem v historii udělování ocenění.

Jeho konkurenty jsou kapely Foals a Arctic Monkeys (nové album AM přitom vydala minulý týden), taneční senzace Disclosure a Rudimental, písničkářský objev Jake Bugg a již etablovaná Laura Marling, post-dubstepový experimentátor James Blake, elektronický vizionář Jon Hopkins, jeden z objevů letošní ankety BBC Sound Of Laura Mvula, mladé postpunkové divošky Savages a irští Folker Villagers.

„Byl to skvělý rok,“ uvedla Lauren Laverne z BBC 6 Music, která vyhlásila jména nominovaných. „Vždy je těžké vybrat seznam, na němž má být pouze dvanáct alb. Tentokrát to bylo pro množství a kvalitu hudby ještě těžší.“

Dvacátý první ročník předávání Mercury Prize se uskuteční 30. října v Londýně. Cenu poprvé udělili v roce 1992, kdy ji dostali Skotové Primal Scream s albem Screamadelica. I zásluhou této ceny se na scéně prosadili Ms. Dynamite, Portishead, Dizzee Rascal, Franz Ferdinand, Arctic Monkeys či Klaxons. Loni zvítězila anglická formace Alt- J s nahrávkou An Awesome Wave.