ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29638 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Londýně začne výstava anatomických studií Leonarda da Vinciho

0 Redakce 2.5.2012

V galerii britské královny v Buckinghamském paláci v Londýně začíná tento týden největší výstava slavných anatomických studií italského renesančního umělce Leonarda da Vinciho. Expozice s názvem Leonardo da Vinci: Anatomist nabídne přes osm desítek kreseb z královských sbírek.

Leonardovy anatomické studie shromáždil koncem 16. století sochař Pompeo Leoni. O století později se dostaly do sbírek anglického krále, ale důkladně byly prozkoumány až na začátku 20. století.

Leonardo pitval desítky mrtvol a pokryl stovky listů papíru kresbami lidského těla, které však byly zveřejněny až v roce 1900. Kdyby byly publikovány za jeho života, zařadil by se podle kurátora výstavy Martina Claytona mezi největší vědce své doby a platil by za jednoho z největších anatomů.

Clayton zdůraznil věcí, které nikdo před Leonardem nesledoval, například zužování tepen, cirhózy jater nebo mechanismu, jakým předloktí obrací dlaň dolů nebo nahoru.

Výstava Leonardo da Vinci: anatom následuje po úspěšné expozici na přelomu roku v londýnské Národní galerii, která shromáždila většinu dochovaných Leonardových obrazů, začne v pátek a potrvá do 7. října.

rwi