ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18533 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Británii objevili nový portrét Shakespeara

0 jsk 26.5.2015

O podobě Williama Shakespeara, největšího dramatiku všech dob, se po staletí vedou spory a dohady. Vědci a badatelé byli například hned u několika jeho podobizen přesvědčeni, že vznikly za jeho života, aby se později ukázalo, že byly vyhotoveny později. Nyní přichází z Velké Británie informace o objevu nového dramatikova portrétu. Přinesl ji týdeník Country Life.

Botanik a historik Mark Griffiths objevil dosud neznámý Shakespearův portrét v herbáři z konce 16. století. Zkoumal bezmála patnáctisetstránkové dílo botanika Johna Gerarda z roku 1598 a zaujala ho jeho titulní strana. Jsou na ní podobizny čtyř mužů, kteří se nějakým způsobem na vzniku knihy podíleli. Jedním z nich má být údajně Shakespeare.

Podle Griffithse zobrazuje titulní strana autora knihy, vlámského botanika Remberta Dodoense, vlivného politika lorda Burghleyho a Shakespeara v římském převlečení.

Griffiths tvrdí, že identity čtyř postav jsou zakódovány v rostlinách, které je na titulní straně obklopují. Shakespearova identita je podle něho vepsána i do šifry umístěné pod jeho podobiznou. Shakespearovi je na obrázku 33 let.