ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 31158 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Úsvit vstoupí do kin 5. října

0 jsk 14.8.2023

Mysteriózní dobové detektivní drama Úsvit má za sebou světovou premiéru v hlavní soutěži 57. MFF Karlovy Vary. Provázely ji příznivé reakce mezinárodní kritiky, která ocenila brilantní herecké výkony, neotřelý režijní přístup, velkorysou výpravu i další atributy filmu. Uvedení do tuzemské kinodistribuce je ohlášeno na čtvrtek 5. října.

Úsvit je druhým celovečerním filmem režiséra Matěje Chlupáčka, který je spolu s Majou Hamplovou také producentem snímku. Eliška Křenková v hlavní roli těhotné lékařky přijíždí v roce 1937, krátce před válkou, se svým manželem, ředitelem továrny, vystavět v Tatrách po vzoru Zlína pokrokové město Svit. Jejich plány ale naruší nález mrtvého těla novorozence, hermafrodita, v areálu fabriky. Helena kvůli bezpečí vlastního dítěte potřebuje zjistit, co se stalo, ale narazí na četné překážky, včetně svých vlastních předsudků…

„Případy, kterými jsem se v Úsvitu inspiroval, jsem našel v české učebnici soudního lékařství z dvacátých let. Jsou v ní popsány osudy desítek lidí, které dnes označujeme jako intersex. Děti, u kterých nevěděli, jaké pohlaví jim mají přisoudit; anulace manželství, protože až po svatbě se přišlo na to, že oba partneři mají stejné pohlaví, a tedy vstoupili do bohužel dosud nelegálních manželství, případně osudy lidí, u kterých se až po smrti zjistilo, že jim okolí celý život přisuzovalo jiné pohlaví, než jaké biologicky měli… Nedělaly se z toho senzace a překvapilo mě, že se k těmto případům často přistupovalo s větší otevřeností a tolerancí než dnes, sto let od vydání této knihy,“ říká scenárista Miro Šifra.

Úsvit se natáčel od května do září loňského roku v několika lokacích v České republice i na Slovensku, v Tatrách, u Lysé nad Labem, v Dřísech nebo ve Zlíně. Město Svit, kde se film odehrává, pak vzniklo unikátním způsobem v kombinaci reálných záběrů, nákladných dekorací a modelu celého města v poměru 1 ku 7. Vedle Elišky Křenkové v její dosud největší filmové roli si zahráli Miloslav König, Milan Ondrík, Marián Mitaš, Luboš Veselý, Martha Issová, Ladislav Hampl, Richard Langdon, Jan Jackuliak a další. Rozpočet filmu dosáhl téměř 90 milionů korun.

Tagy: ,