ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29708 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Udělení cen Kristián zahájilo 19. ročník Febiofestu

0 Redakce 23.3.2012

Udělením dvou cen za přínos světové kinematografii Kristián začal 22. března v Praze 19. ročník mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest. Před projekcí své komedie Máme papeže! ocenění převzal italský filmař Nanni Moretti a poté i francouzská herečka Sandrine Bonnaire.

Moretti vyjádřil obavy, zda vysokou, špičatou a nebezpečně vyhlížející sošku vůbec propašuje do letadla. "Děkuji za svou retrospektivu, polovinu z těchto snímků jsem natočil ve vlastní produkci," uvedl filmař označovaný za Woodyho Allena italské kinematografie.

Bonnaire při přebírání ceny podotkla, že neví, zda je tak stará či opravdu tak dobrá. Na kontě má pět desítek filmových rolí, právě dokončuje režijní debut podle vlastního scénáře.

Předány byly rovněž ceny Jaromila Jireše za rok 2011, jimiž Asociace režisérů a scenáristů odměňuje nekomerční počiny. Porota jako vítěze dvou kategorií vybrala fond kinematografie za finanční vklad a podporu projektu producenta Čestmíra Kopeckého Zlatá šedesátá a bývalého ředitele Národního filmového archivu Vladimíra Opělu. Ocenila jeho dlouholetou odbornou a publikační činnost a působení v této instituci, odkud ho loni diskutabilně odvolal tehdejší ministr kultury Jiří Besser.

Febiofest udělí v závěru Velkou cenu vítězi soutěže nových evropských filmů. Rozhodne o něm laická 33členná porota, jejímž čestným předsedou je kameraman Miroslav Ondříček. Domácí kinematografii v ní zastupuje snímek slovinského režiséra Olma Omerzua a absolventa FAMU Příliš mladá noc. Světovou premiéru měl na Berlinale, od 29. března míří do českých kin.

Do té doby se v Praze uskuteční 440 projekcí více než 180 filmů z 55 zemí. Jednou z více než desítky sekcí je výběrová retrospektiva tvorby třiadevadesátiletého režiséra Jiří Krejčíka. Filmové projekce doplní desítky koncertů přístupných zdarma.

Hosty festivalu budou například režisér Andrej Zvjagincev, kameraman Slawomir Idziak, režiséři Andreas Dresen a Lech Majewski. Slovenského dne se o víkendu zúčastní držitelka Českého lva Zuzana Kronerová.

Cenu Kristián převezme 30. března i polská režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová, která v Česku právě v produkci HBO natáčí třídílný snímek o Janu Palachovi.

rwi