ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15515 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Troškovy Babovřesky 2 poutají pozornost a rozčilují moudré

1 jsk 20.2.2014

Babovřesky 2 právě vstupují do kina. Jejich režisérem je Zdeněk Troška, který se rozhodl natočit pokračování prvního dílu nyní již zamýšlené filmové série poté, kdy v kinech u diváků uspěly loňské Babovřesky. Jenom v loňském roce se na ně přišlo podívat 652 tisíc lidí, což bylo ze všech českých filmů nejvíce.

Troškovi se tak podařilo to, co už v minulosti s Kameňákem. Zatímco filmová kritika se předháněla v třeskutě „vtipných“ recenzích a udělovala Babovřeskům směšně malá ocenění, čeští diváci Trošku nenechali ve štychu a na jeho film do kina zašli, leckdy i opakovaně. Byli to ostatně oni, kteří ho nakonec svou přízní přiměli k tomu, aby natočil pokračování.

Loni pak dokonce Troška oznámil, že se bude točit i „trojka“, čímž se Babovřesky přidají k jeho předcházejícím trilogiím Slunce seno… a Kameňák.

Troška je nicméně ve velice nepříjemné roli. Uměleckého uznání se mu nedostává, namísto toho přichází leckdy až posměch, přitom jiní režiséři mu návštěvnost jeho filmů tiše závidí a filmová kritika možná také. Není divu, že se dostal do pozice osamoceného bojovníka. Tím spíš, když česká filmová akademie letos zrušila při Českých lvech Cenu diváků, v níž by nejspíš vyhrál. Pocit, že si to akademie nepřeje, se samozřejmě nutně po tom všem vkrádá.

„Opravdu mě nenapadlo, že budu točit pokračování. Ale vážně. Prostě jsme to zkusili a ono se to líbilo. A já jsem nejšťastnější na světě, že jsme se mohli zase sejít. Zřejmě si diváci přáli vidět zrovna něco takového, oddychnout si u jednoduché veselohry typu Slunce, seno… Jak vidno, trefili jsme se. Co bych vzkázal moralistům a kritikům? Dal jsem si práci a zhlédl několik českých filmů poslední doby, kde se to skutečnými vulgarizmy jen hemží. Ani v jednom z mých dvaceti filmů, které jsem natočil, nenajdete jediný z těchto výrazů. Slova jako „koule”, „pták”, nebo „přeblafla” jsou vedle oněch vulgárních slov naprosto úsměvně neškodná. A kritici mlčí, protože tam jde zřejmě o umění,“ říká.

Lucie Vondráčková, která ve filmu Babovřesky 2 hraje jednu z hlavních rolí, říká: „Myslím si, že ten film celkově přinesl v dlouhé zimě takovou fajn letní náladu a atmosféru. Kdo se přišel odreagovat, byl myslím spokojen a třeba přišel i znovu. A kdo chtěl umění, šel do vedlejšího sálu na Annu Kareninu.“

Troška zkrátka natáčí trilogii Babovřesky s představou a cílem navázat na klasické komedie předcházejících let, které člověka pobavily, pohladily a byly plné humoru, tak charakteristického pro českého člověka a široké publikum.

„Příběh druhého dílu přímo navazuje na konec prvního – drbna Horáčková letí na ves zjistit, kdo to přijel, co je to za kluky s hokejkami. Takže vyprávění pokračuje dalšími třemi dny, tudíž ke křtu malého Tygra dojde až v díle třetím… Diváci sice prozatím oželí skvělou cikánku Aranku Lucie Bílé, ale seznámí se s mladými hokejisty, vnučkami našich drben, uchazečkou o místo farské hospodyně a dalšími drobnějšími roličkami. Naopak jednou z velkých nových rolí je kontrolor z Ministerstva financí v podání vynikajícího plzeňského herce Broňka Kotiše,“ vysvětlil režisér.

Nadto jsou v plném proudu přípravy na natáčení třetího dílu. Zčásti by se měl realizovat v zahraničí, konkrétně v Turecku. Točit se tam bude v květnu.