ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27690 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Transcendence je sci-fi o síle umělé inteligence

0 jsk 6.5.2014

Již několik dnů je v kinech pozoruhodný nový americký film Transcendence. Na serveru ČSFD má prozatím hodnocení 63% a diváky do kin neustále přitahuje.

Představuje umělá inteligence hrozbu pro náš dosavadní způsob života? A co když výzkum pokročí natolik, že počítače budou nejen schopny myslet, ale i cítit? Na tyto otázky sci-fi thriller diváka navede.

Výzkumníka v oblasti umělé inteligence, který pracuje na vytvoření vysoce inteligentního a zároveň vnímavého stroje, v něm ztvárnil Johnny Depp. Jeho postavě – dr. Willu Casterovi –  přinesly nadmíru kontroverzní experimenty obrovskou slávu, ale současně titul persona non grata v kruzích antitechnologickými extremistů. Ti se svými pokusy zastavit slavného výzkumníka nechtěně podílejí na dosažení jeho dalšího vědeckého úspěchu – vlastní transcendence.

„Na tomto příběhu mě nejvíce fascinovala myšlenka, že nesmírně chytrý člověk, obyčejný muž, který miluje svou ženu a každé ráno luští křížovky, je odhodlán se svou expertízou vkročit do sféry, kde by ego, síla a zaujetí mohly přerůst až do podoby jakéhosi mechanického boha,“ sdělil médiím o svém filmovém hrdinovi Johnny Depp.

Film je režisérským debutem Oscarem oceněného kameramana Wallyho Pfistera (Počátek, trilogie Temný rytíř). Natočil ho podle scénáře Jacka Paglena.

„Byl jsem zaskočen silou a váhou myšlenek v tomto příběhu a myslím si, že jsou pro současného diváka velmi aktuální,“ řekl o svém filmu.

V hlavních rolích se v něm kromě Johnnyho Deppa představují také Rebecca Hallová (Dokonalý trik, Iron Man 3), Paul Bettany (Da Vinciho kód, Čistá duše), Cillian Murphy (Počátek , Návrat Temného rytíře), Kate Mara (House of Cards, Odstřelovač) a oscarový Morgan Freeman (Million Dollar Baby, Temný rytíř).

Děj filmu je zasazen do blízké budoucnosti a rozvíjí pravděpodobnou úvahu o tom, že lidé ve své snaze vytvořit lepší, efektivnější a soběstačnější svět mohou zajít daleko. Možná až příliš a definitivně.

Snímek vlastně ilustruje podmanivou stránku strojů, které vytváříme, a způsob, jakým mohou získat kontrolu nad lidstvem. Snaží se podat možný obraz naší společnosti o deset nebo dvacet let později. Ten sice působí pokrokově a fascinuje, avšak zároveň působí velmi znepokojivě.

Foto: Alcon