ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5373 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Totalita v Praze

0 jsk 13.11.2019

Při příležitosti 30. výročí od Sametové revoluce a pádu komunismu se v Českých Budějovicích, Brně a Plzni představila unikátní road show Totalita aneb multimediální průvodce Československem 1948-1989. Od 11. do 17. listopadu je v Praze na Karlově náměstí. Doposud projekční dóm navštívilo už na 60 tisíc lidí, především žáků a studentů.

Celý projekt odstartoval 23. září v Českých Budějovicích, pokračoval v Brně a v Plzni. Nyní symbolicky zakončí svou pomyslnou pouť v hlavním městě, kde před třiceti lety boj za svobodu v podstatě začal.

„Všichni, kteří doposud dvacetiminutovou 3D projekci uvnitř našeho projekčního dómu viděli, byli nadšeni. Zpracováním, pojetím i informacemi, které zazněly. Máme velkou radost z toho, že je především mezi studenty a mladými lidmi takový zájem. Zvláště, když si uvědomíme, že ze sociologických průzkumů vyplívá, že současná nová generace má o době totality velmi malé povědomí,“ uvedl autor projektu Lukáš Nádvorník.

Do nafukovacího stanu s šesti projektory se vejde 110 lidí najednou, kteří leží na lehátkách a sledují v kupoli stanu speciálně vytvořenou projekci, která mapuje období let 1948 až 1989, tedy nejdůležitější milníky naší (ne)dávné historie.

„Do těch dvaceti minut nemůžete vměstnat vše, ale snažili jsme se, aby to bylo uděláno zajímavě, poutavě a abychom návštěvníkům ty události přiblížili co nejsrozumitelněji. Dnešní mladí lidé vůbec netuší, co to třeba byly fronty na banány, mandarinky, pořadníky na auta, nebo že se za projev názorů zavíralo a někdy i popravovalo,“ podotkl autor projektu Lukáš Nádvorník.

„Instalace je zdarma a je přístupná každý den od 8.30 do 20 hodin s tím, že do 15.30 je určena primárně školám. O víkendu pak začátek posunutý o hodinu později. Odpolední časy a víkend pak jsou určeny široké veřejnosti. Školy si návštěvy mohou rezervovat na webu www.totalitnistat.cz, s tím, že jim přijde potvrzení s konkrétním časem. Je ale třeba počítat s jistou rezervou, zvláště pro opravdu obrovský zájem. A také proto, než se 110 lidí dostane dovnitř a po projekci zase ven,“ uvedl PR manažer projektu René Kekely.