ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6501 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tonya Graves vytvořila kolekci bluesových lahůdek

0 Redakce 8.10.2015

V pátek 16. října vydá zpěvačka skupiny Monkey Business Tonya Graves druhé sólové album. Pojmenovala ho Back To Blues. Nejde jen o návrat k oblíbenému žánru, ale i oslavu nezapomenutelného umění skladatelů a interpretů, kteří utvářeli základy moderní populární hudby. Tonya Graves pokřtí svojí novinku na koncertě 28. října v Paláci Akropolis v Praze.

Novým albem Back To Blues se vrací k hudebním kořenům. K nerezavějícím písničkovým láskám. Osobitým způsobem nazpívala proslulé songy, jež propojily stylovostí blues. Vzniklo tak speciální album, jímž se Tonya rozhodla vzdát poctu tomuto specifickému hudebnímu žánru, který dal přímý základ jazzu, ragtimu, rock and rollu, rocku, ale i country.

Písně pro Back To Blues vybírala nejen podle toho, co pro ni osobně znamenají, ale i podle svých vzpomínek, které jí pomáhaly vtisknout do jednotlivých melodií vlastní tvář. Back to Blues vzniklo v produkci Lukáše Martinka a kromě doprovodné kapely Tonyi Graves se na něm podílelo hned několik atraktivních hostů, včetně věhlasného pianisty Ondřeje Pivce, či jednoho z nejlepších domácích instrumentalistů Josefa Štěpánka.

Tonya Graves u příležitosti vydání svého druhého sólového alba zavzpomínala na první setkání s blues i s Prahou, kde žije již dvacet let: „V létě 1991 jsem byla na koncertě kapely Grateful Dead ve městě Buffalo ve státě New York. Během mé návštěvy jsem v jednom z místních obchodů s deskami náhodou slyšela Muddyho Waterse. Právě tehdy jsem se zamilovala do blues. Každý, kdo mě zná, určitě milionkrát slyšel tu historku, jak jsem si hned svůj první den v Praze, vlastně první den v Evropě, zazpívala v jazzovém klubu s legendárním českým bluesmanem Lubošem Andrštem. Již tenkrát vzklíčila moje touha jednou nahrát album s písněmi ve stylu blues.“

Mezi autory a původními interprety písní, které si vybrala na album, jsou Muddy Waters, Etta James, Jimi Hendrix, Jimmy Reed či Ray Charles. Přiznává, že jedním z impulsů pro nahrání alba bylo letošní úmrtí jednoho z nejlepších bluesových umělců všech dob B. B. Kinga.

„Během dvaceti let v Praze jsem měla příležitost vystoupit s některými z nejlepších hudebníků v České republice, ať už ve sféře blues, jazzu, funku, soulu, r-n-b, house, elektroniky či rocku. Má láska k hudbě nezná hranice žánrů, avšak blues trvale zaujímá a bude zaujímat v mém srdci zvláštní místo. Po smrti B. B. Kinga letos v květnu jsem si uvědomila, jak moc se mi po blues stýská. Právě proto jsem se rozhodla vrátit se ke svým kořenům, zpátky k blues,“ odhalila Tonya Graves.

(foto: Barbora Hrdá)