ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14849 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tom Cruise čelí žalobě za opsaný scénář. Jde o miliardu dolarů

1 jsk 5.2.2014

Problém plagiátů se dosud týkal především hudebního průmyslu. Občas se totiž objevil případ, a to i u nás (kauza Kalousek – Support Lesbiens), kdy jeden umělec či skladatel poznal v díle cizího autora původně svůj nápad, dokonce třeba oficiálně vydaný. Soudní pře zpravidla končí mimosoudní dohodou, anebo se soud drží určitých pravidel (počet stejných taktů ve skladbě), na jejichž základě rozhodne o tom, zda skladba je, či není plagiát.

Aktuálně se ale objevil případ, který se hudební scény netýká. Herec Tom Cruise se bude muset soudit o scénář (na němž prý spolupracoval tým, kterému šéfoval) k filmu Mission Impossible: Ghost Protocol (2011). Druhá strana chce po něm, filmové společnosti Paramount Pictures a několika dalších menších producentských firmách miliardu dolarů. Zprávu přinesl server Radaronline.com.

Scenárista Timothy Patrick McLanahan dal již 20. prosince loňského roku soudu v Kalifornii všechny podklady, podle kterých je prý zřejmé, že Cruise a jeho tým opsali scénář k filmu Mission Impossible: Ghost Protocol z jeho původního scénáře.

McLanahan napsal v roce 1998 scénář, který nazval Head On. Zařídil si na něj autorská práva a následně jej nabídl agentuře Williama Morrise, která je v aktuálním případu jednou ze žalovaných, aby si ho přečetla a pokusila se jej nabídnout nějaké filmové společnosti. Odezva ale nepřišla, agentura neměla o spolupráci zájem. Poslala však text společnosti CAA, také jedné ze žalovaných. Ta scénář konzultovala s Paulem Wagnerem, blízkým spolupracovníkem Toma Cruise. Ani ona ale nakonec nedala McLanahanovi pozitivní odpověď.

O několik roků později se do kin dostal snímek Mission Impossible: Ghost Protocol a v následujících letech vydělal 690 milionů dolarů. Podle McLanahana je děj příběhu shodný s dějem jeho příběhu ve scénáři Head On a jde tedy o jasný plagiát. Protože ani Cruise ani společnost Paramount Pictures na jeho upozornění nereagovali, rozhodl se vymáhat soudní cestou onu miliardu dolarů.

K takové sumě prý došel poté, kdy sečetl zisk filmu z prodeje vstupenek, DVD a blu-ray disků a přičetl si ještě újmu, kterou mu „krádež“ způsobila.

Jaký je děj filmu? Špionážní agentura IMF má problém. Když její eso, Ethan Hunt (Tom Cruise), provádělo tajnou operaci v Moskvě, spáchal kdosi bombový útok na Kreml. Ruští představitelé jsou rozezlení a hrozí válečným konfliktem. Protože se všechny nitky sbíhají právě u IMF, americký prezident dá pro jistotu od agentury ruce pryč vyhlášením tzv. Ghost Protocolu. Krátce po tomto byrokratickém kroku umírá násilnou smrtí šéf IMF (Tom Wilkinson). Hunt se proto pokusí o nemožné. Společně s trojicí věrných a odhodlaných kolegů hledá pachatele útoku a jeho usvědčením chce z agentury smýt veškerou vinu.

Tagy: