ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27008 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Spisovatel Günter Grass řekl, že už nenapíše žádný román

1 jsk 14.1.2014

Kontroverzní německý spisovatel Günter Grass, dnes šestaosmdesátiletý muž, tvrdí, že je již starý na to, aby napsal nový román či obsáhlejší knihu. Nevyloučil, že se občas připomene nějakou kratší literární formou, například povídkou, další Plechový bubínek ale prý již nevznikne.

Nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1999 v pondělním rozhovoru v listu Passauer Neue Presse řekl: „Je mi už osmdesát šest let. Nemyslím si, že bych ještě dostal nápad na další román. Mé zdraví mi už nedovoluje plánovat projekty, které trvají pět nebo šest let. Tolik je potřeba na to, aby byl román dobře připravený a napsaný.“

Ve stejném rozhovoru Grass řekl, že ho nyní zajímá především kreslení. Jeho poslední román se jmenuje Skříňka a je z roku 2008.

Rodák z polského Gdaňsku, kde přišel na svět v roce 1927, začal publikovat své knihy v polovině padesátých let. Největší slávu mu vynesl Plechový bubínek, který poprvé vyšel v roce 1959. O dvacet let později ho zfilmoval Volker Schlöndorf a získal s ním Oscara. Kniha je součástí tzv. Gdaňské trilogie, k níž patří ještě romány Kočka a myš (1961) a Psí roky (1963).

V roce 2006, po vydání knížky Při loupání cibule, se rozhořel skandál. Vydání životopisného textu vzbudilo velký rozruch kvůli pozdnímu Grassovu přiznání k členství v jednotce Waffen-SS. Podle něho se noření do paměti při psaní tohoto románu podobalo loupání cibule – s každou její odloupnutou vrstvou byly odhalovány dávno zapomenuté věci.

V roce 2012 vyvolal Grass mezinárodní spor s Izraelem. Zveřejnil báseň, v níž označil židovský stát a jeho údajný jaderný arzenál za hrozbu pro světový mír kvůli jeho sporům s Íránem. Izrael ho za to prohlásil nežádoucí osobou a zakázal mu vstup do země. V Německu se spisovateli dostalo nařčení z antisemitismu.

Loni vyvolal Grass další skandál. Na předvolební akci tehdy opoziční německé sociální demokracie (SPD) prohlásil, že kancléřka Angela Merkelová se v dobách komunistické Německé demokratické republiky naučila přizpůsobovat a pod bývalým kancléřem Helmutem Kohlem pak zacházet s mocí.