ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28607 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Soundtrack nabídl Šakalí léta, Amadea i písně Queen. Za rok uvede Skyfall

0 jsk 2.9.2019

Od čtvrtku do neděle se ve středočeském lázeňském městě konal Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady. Nabídl několik skvělých představení, pár zajímavých a již v sobotu večer jeho pořadatelé uvedli, že za rok dojde ke koncertnímu provedení bondovky Skyfall. Ředitel festivalu Michal Dvořák pak zatím nesměle dodal, že se jedná i o osobní účast bývalého představitele agenta 007 Pierce Brosnana.

V pátek večer byla představena koncertní verze filmového muzikálu Jana Hřebejka Šakalí léta (1993). Na pódiu písně z filmu za doprovodu početné kapely zpívali Jan Kalousek, Ivan Hlas, který veškerou hudbu k dílu napsal, Martin Dejdar (na snímku z koncertu na Soundtracku), Jan Semotán, Pepa Pilař, Markéta Poulíčková a další.

Tvůrci se rozhodli pro vystoupení v Poděbradech nacvičit filmové verze písní, byť tyto byly později nahrány i pro soundtrack ke snímku. Na něm ale byly poněkud upravené, a protože šlo o to, aby zpěv z pódia byl synchronní se zpěvem z filmu, rozhodli se použít písně přímo z plátna. Jejich partitury rozepsal skladatel a hudebník Zdeněk Beran.

V sobotu byla na Soundtracku Poděbrady uvedena koncertní verze oscarového snímku Miloše Formana Amadeus (1984). Filharmonii Hradec Králové a Kühnův smíšený sbor řídil nizozemský dirigent Ernst van Tiel, který už dílo předtím několikrát uváděl. Film byl opět promítán na tři velké obrazovky a veškeré hudební pasáže zahrál orchestr naživo a sboristé je doplnili zpěvem, bylo-li to třeba. Vystoupení trvalo tři a půl hodiny, ale rozhodně to byl vrchol celého festivalu.

V neděli odpoledne přišel jednu svou skladbu z pohádky Šíleně smutná princezna zazpívat i Václav Neckář. Jinak písničky zpívané ve filmu jím a Helenou Vondráčkovou na festivalu interpretovali Jan Cina a Berenika Kohoutová.

Večer pak zazněly písně z chystané české verze muzikálu We Will Rock You, jenž stojí na hitech britské kapely Queen. Připraveny jsou již jejich české texty, které zpěváci na festivalu interpretovali. Napsal je Adam Novák. Na pódiu se objevili Bohouš Josef, Jan Kopečný, Petr Kutheil, Kamila Nývltová, Míša Nosková a další.

Muzikál We Will Rock You bude mít premiéru na jaře 2020. Jeho hudební nastudování má na starosti muzikant, zpěvák a skladatel Honza Křížek.

(foto: Lukas Neasi)