ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26861 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Skupina Lucie míří do hal i na televizní obrazovky

0 jsk 14.3.2014

Skupina Lucie se v letošním roce rozhodla absolvovat velké halové turné, na kterém se představí se scénou a aparaturou, která není při koncertech tuzemských kapel obvyklá. Kromě toho se bude objevovat i v televizi, konkrétně na kanálu ČT art.

České televize připravila či připravuje sérii pořadů, v nichž skupinu podrobně představí. Již 15. dubna ji odstartuje program Lucie před Lucií. Bude to dokument o tom, co se dělo před vznikem skupiny v polovině osmdesátých let minulého století. Chce odpovědět na otázky spojené s životními osudy i kariérou členů formace. Scenáristou je Honza Dědek, režisérem Jan Mudra.

ČT art věnuje skupině Lucie deset úterků. 22. dubna bude série pokračovat pořadem Lucie Tour 90, který zachycuje atmosféru historicky prvního turné kapely. O týden později bude odvysílán záznam Lucie Live – Lucerna 92.

Tomáš Motl, výkonný ředitel ČT art, k tomu řekl: „O výsadním postavení Lucie v historii české rockové a populární hudby není pochyb. V roce 2011, když už se zdálo, že všechno patří minulosti, si v přímém přenosu České televize odnesla cenu Anděl 2010 pro skupinu i album dvacetiletí a ještě to stvrdila absolutním vítězstvím v kategorii nejlepšího interpreta posledních dvou dekád. I když se říká, že v nejlepším se má přestat, troufám si tvrdit, že někdy je stejně dobré znovu začít. O Lucii to platí určitě. Je to kulturní, hudební a společenský fenomén, znají ji bez nadsázky všichni. Stopa, kterou zanechala v celé – a pravděpodobně ne jediné – generaci posluchačů, se neztrácí v nostalgickém vzpomínání nebo zapomnění, ale opět, s novou silou, nakračuje mezi své fanoušky. Česká televize a ČT art se po mnoho večerů promění v symbolické pódium, na kterém zprostředkuje historii i velkolepý návrat této legendární kapely. Jsme rádi, že můžeme být společně s našimi diváky u toho.“

6. května bude ČT art vysílat záznam výpravného koncertu nazvaný Lucie – Slunečnice Live, o týden později záznam koncertu s televizního cyklu Chmelnice z roku 1995 z pražského Velkého sálu Lucerny nazvaný prostě Lucie. 20. května následuje záznam nazvaný Lucie v opeře, což je koncert z roku 2002 ve Státní opeře Praha, a o týden později Lucie retrovideo, pořad sestavený z deseti nejzajímavějších a nejlepších videoklipů kapely.

Jan Potměšil, kreativní producent projektu Lucie 2014 v České televizi říká: „Rozhodli jsme se návrat hudební legendy připomenout prostřednictvím archivních pořadů, ale i nových premiér a připomeneme si tak, proč se skupina Lucie stala hudebním a kulturním fenoménem. Divákům nabídneme nejlepší záznamy koncertů skupiny, podíváme se i do historie aneb jaká byla Lucie před Lucií, neopomeneme ani fenomén videoklipů skupiny a samozřejmě odhalíme zákulisí příprav turné a vrcholem bude záznam megakoncertu. Velmi si vážíme možnosti být u jedné z největších hudebních událostí tohoto roku a jsme rádi, že Česká televize je exkluzivním vysílatelem cyklu pořadů o dlouho očekávaném návratu české rockové legendy.“

Na dotaz, zda bude Lucie k vidění i v diskusních programech ČT art, odpověděl, že se s tím zatím nepočítá.

3. června odvysílá uvedený kanál netradičně strukturovaný dokument o přípravě a realizaci chystaného halového turné Making of Megakoncert. Na podzim, po chystaném turné, jehož vyvrcholením bude vystoupení v červenci na festivalu Rock for People v Hradci Králové, bude uveden velký dokument Víš svý… Lucie!, k němuž přispěli i ti, kteří se ozvali do České televize s nějakým svým zážitkem týkajícím se kapely. Někdy poté pak bude odvysílán záznam koncertu kapely v pražské O2 Areně. Po skončení turné také vyjde kniha Honzy Dědka Lucie – Černí andělé.

„Už jsme v tom rok a půl. Probíráme se archivy, a byť jsou to kolikrát bezesné noci, je to zábavné,“ uvedl Michal Dvořák, klávesista Lucie. P.B.Ch. dodal: „Z těch starých záznamů mám pocit, že je to úplně jiná kapela.“

Tagy: