ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5702 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Skonal Charles Aznavour, autor více než 1300 písní

0 jsk 1.10.2018

Francouzský zpěvák Charles Aznavour zemřel ve věku 94 let. Smutnou zprávu potvrdil jeho mluvčí, který však neuvedl příčinu úmrtí. Sdělil jen, že umělec naposledy vydechl v noci na pondělí. Podle portálu RTL zemřel ve spánku ve svém domě ve městě Alpilles nedaleko Avignonu na jihu Francie.

Aznavour zpíval v šesti jazycích a za svou osmdesátiletou kariéru složil údajně více než 1300 písní a prodal přes 180 milionů desek. Uměleckou kariéru začal na počátku 40. let, později mu pomohla slavná Edith Piaf. Již v polovině minulého století zpívali jeho písně největší francouzské hvězdy. Vrcholné období následovalo v 60. letech, kdy vznikla většina jeho největších hitů.

Aznavour, který byl synem arménských přistěhovalců, byl aktivní téměř do konce života. Před několika lety řekl, že každý den stále skládá, nejprve napíše text, pak následuje hudba.

Letos v březnu se představil na koncertě v Praze. V květnu musel ze zdravotních důvodů zrušit mimo jiné japonské turné poté, co si při pádu ve svém domě na jihu Francie zlomil ruku. Zrušené byly i koncerty v Monaku, jižní Francii či Itálii.

Hrál rovněž v desítkách filmů, například Střílejte na pianistu (1960), Honba za kytarami (1963), Velká nevěra (1964), Plechový bubínek (1979) nebo Ať žije život (1984). V roce 1997 mu udělili čestného Cézara za celoživotní dílo. Od roku 2017 má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Třikrát se oženil a má šest dětí. Prosadil se také jako diplomat a podnikatel.