ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16835 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Školní poznámky Johna Lennona jdou do dražby

0 Richard Winter 12.11.2013

Dva archy školních poznámek, které posbíral patnáctiletý John Lennon za různé rvačky ve třídě nebo záměrné vyrušování, jdou do dražby. Každý z dokumentů by se měl prodat odhadem za 97 tisíc korun. Internetová dražba začíná na internetovém aukčním domě TrackAuction.com 22. listopadu.

Pravost dokumentů potvrdil někdejší Lennonův kamarád ze školy Pete Shotton, jenž napsal autobiografickou knihu John Lennon: In My Life. Záznamy z třídních knih ukazují, že Lennon byl problémový žák. Dvakrát se mu stalo, že utržil tři poznámky za jediný den.

Učitelských záznamů Lennonových poklesků z liverpoolského chlapeckého gymnázia Quarry Bank je dlouhý seznam. Poznámkové archy pocházejí z 19. května až 23. června 1955, kdy Lennon chodil do třídy 3B, a z 25. listopadu 1955 až 13. února 1956, kdy byl žákem 4C. Kantoři budoucí hvězdě skupiny The Beatles mimo jiné vytýkali “nepřípustné chování”, “pošťuchování” spolužáků nebo “naprostý nezájem” o vyučování.

Učitel přírodních věd Peter Beech Lennona označil za “nesmírně drzého chlapce”. “Ale věděl, kde jsou jeho hranice. Když jste v učebně uklidnili Johna, uklidnili jste celou třídu,” tvrdí učitel.

Třídní výkazy s Lennonovými poznámkami z roku 1955 zachránil v 70. letech tamní učitel, když dostal za úkol spálit všechny knihy ve školním skladu, aby tak uvolnil prostory pro kabinet nového kantora. Když si učitel všiml jména “Lennon” v záhlaví některých stránek, uvědomil si, že se vztahují k někdejšímu slavnému studentovi školy a vytrhl je.

Dva roky po vzniku těchto pznámek středoškolák Lennon potkal Paula McCartneyho, čímž vzniklo jedno z nejslavnějších hudebních spojení všech dob. Jejich skupina The Beatles v roce 1962 vydala svůj první singl Love Me Do.