ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7754 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Shakespearovské slavnosti připravují Richarda III. s Jiřím Langmajerem

0 Redakce 18.4.2012

Drama Richard III. s Jiřím Langmajerem v titulní roli připravuje jako svou hlavní novinku festival Letní shakespearovské slavnosti. Ten letos proběhne od 26. června do 7. září v Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě a ve Zvolenu. Poprvé v historii přehlídka zavítá i do Plzně. Předprodej vstupenek na pražská a plzeňská představení začíná 18. dubna v síti Ticketportal.

Napínavý příběh Richarda, největšího ze všech Shakespearových bídáků, bude na Letních shakespearovských slavnostech uveden poprvé. Titulní role se zhostí Jiří Langmajer, režisérem a autorem úpravy je slovenský divadelník Martin Huba. "Na Richardovi III. mě inspiruje hlavně spolupráce s Martinem Hubou, u kterého obdivuju jeho neutuchající entuziasmus, poctivost a upřímnost, se kterými k práci přistupuje," sdělil Langmajer.

Vedle herce, který na slavnostech zazářil už jako princ Hamlet, uvidíme i další zajímavé herce a herečky. Richardem ďábelsky sváděnou Lady Annu bude hrát Klára Issová, zrazeného bratra Clarence ztvární Kamil Halbich.  Královnu Alžbětu hraje Simona Postlerová, královnu Markétu ztělesní Eva Salzmannová. Jako Catesby se představí Marek Taclík, v roli lorda Buckinghama uvidíme Karla Dobrého.

Scénu vytvoří Jozef Ciller, kostýmy navrhuje Milan Čorba, autorem hudby je Jan P. Muchow. Hru uvidíme v překladu Martina Hilského.  Ten si brilantně poradil jak s pasážemi v próze, tak s rýmy v noblesním Shakespearově blankversu. Premiéra bude 26. června v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.
V České republice poprvé uvidíme ještě jednoho Richarda III., tentokrát ale v podání slovenských divadelníků. Představení s Robertem Rothem v hlavní roli uvádějí slavnosti třikrát koncem července na Pražském hradě.

rwi