ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6044 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do Rock’n’rollové Síně slávy míří Peter Gabriel, Nirvana i Kiss

0 jsk 18.12.2013

Vedení slavné clevelandské Rock’n’rollovém Síně slávy oznámilo jména nových členů, kteří budou do skvělé hudební společnosti uvedeni v roce 2014. Budou to Peter Gabriel (na snímku), Hall & Oates, Kiss, Nirvana, Linda Ronstadt a Cat Stevens. Zajímavé je, že z nominovaných již poněkolikáté neuspěli například Deep Purple, Chic nebo N.W.A.

Do Síně slávy mohou vejít pouze umělci, jejichž debutová nahrávka – ať už jde o celé album nebo pouze singl – vyšla před nejméně pětadvaceti lety. Šest jmen je posléze vybráno z šestnácti nominovaných, přičemž tento verdikt je vyřknut na základě hlasování sedmi set členů nadace Rock’n’rollové Síně slávy a fanoušků na internetu.

„Letošní nominace velice oslovily fanoušky a na hlasování se soustředil opravdu velký zájem,“ řekl včera Joel Peresman, šéf nadace Rock’n’rollové Síně slávy.

Ceremoniál samotného aktu vstupu do Síně slávy se uskuteční v New Yorku příští rok 10. dubna. Při něm bude mimořádné ocenění, které nese jméno bývalého šéfa vydavatelské společnosti Atlantic Ahmeta Erteguna, jenž skonal v roce 2006, uděleno Andrewu Loogu Oldhamovi a Brianu Epsteinovi, tedy bývalým manažerům skupin Rolling Stones a Beatles. Cenu pro umělce stojící ve stínu lídra, jak je další cena nazývána, obdrží členové skupiny E-Street Band, která brázdí světová pódia „ve stínu“ Brucea Springsteena.

Zajímavé je, že Peter Gabriel už členem Síně slávy je. Vešel tam v roce 2010 jako člen skupiny Genesis, v níž dlouhá léta působil. Umělců, kteří jsou členy Síně slávy více než jedenkrát, je v Osklandu ale hned devatenáct. Absolutním vládcem je Eric Clapton, který se do Síně slávy dostal jednak jako člen skupiny The Yardbirds (v roce 1992), posléze jako člen formace Cream (1993) a nakonec i jako sólista (2000).

Rock’n’rollová Síň slávy se nachází v Clevelandu ve státu Ohio. Je to proto, že americké statistiky říkají, že právě z té země pochází nejvíc rockových muzikantů. Součástí Síně slávy je muzeum, které shromažďuje historické rockové předměty. Každý rok se zvětšuje, protože spousta hudebníků, případně pozůstalých směřuje své dary právě do Clevelandu.

Prvními, kteří v roce 1986 do Síně slávy vstoupili, byli Elvis Presley, James Brown, Ray Charles, Sam Cooke, Chuck Berry, Robert Johnson a Jerry Lee Lewis.

Letos v dubnu bylo do americké rokenrolové síně slávy slavnostně uvedeno osm jmen, skupiny Heart, Rush a Public Enemy, Donna Summerová, Albert King, Randy Newman a producenti Quincy Jones a Lou Adler.