ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13950 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Robin Thicke a Pharrell Williams věděli, že kradou

0 jsk 26.10.2015

Vlivný americký časopis The Hollywood Reporter zveřejnil videozáznam s výpovědí zpěváka Robina Thickea a producenta Pharrella Williamse v soudním sporu s dětmi zesnulého hudebníka Marvina Gaye. Nona, Frankie a Marvin Gaye III. je zažalovali za to, že ve svém hitu Blurred Lines bez dovolení vykradli Gayovu píseň Got To Give It Up.

Soud jim následně letos v březnu nařídil zaplatit odškodné 7,4 milionu dolarů, později však částku snížil na 5,4 milionu dolarů. Thicke a Williams se vůči verdiktu odvolali, přičemž odvolací řízení by mělo začít zanedlouho.

Thicke se ve své soudní výpovědi přiznal, že během rozhovorů pro média v roce 2013 byl vždy pod vlivem alkoholu a drog. „Když poskytuju rozhovory, řeknu cokoli, abych pomohl prodeji své hudby,“ uvedl bezelstně zpěvák.

Pharrell Williams, který skladbu také produkoval, zase odpověděl na otázku, zda úmyslně kopíroval Marvina Gaye, takto: „Nešel jsem do studia se záměrem nahrát cokoli, co bude znít nebo se podobat nějaké písni Marvina Gaye. V té době jsem ostatně neměl pocit, že jsem něco takového udělal. Když se na to ale podívám s odstupem času, tak už ten pocit mám.“

Autoři skladby Blurred Lines, která jim vydělala více než 16 milionů dolarů, o svém přešlapu věděli už dávno. Proto se již v roce 2013 preventivně obrátili na soud se žádostí o rozhodnutí, zda v tomto případě jde o plagiátorství. Federální soudce jim ale doporučil, aby o tom rozhodl regulérní proces s porotou.

Thicke později nabídl potomkům Marvina Gaye šestimístnou sumu jako odškodné, čímž se chtěl vyhnout případné žalobě. Ti však toto řešení zásadně odmítli a loni v říjnu žalobu k soudu podali. Zahrnuli do ní také úryvky z rozhovorů, ve kterých se Thicke údajně sám přiznal ke zkopírování skladby Got To Give It Up.

Soud pak Gayovým dětem kromě odškodného přisoudil i polovinu budoucích zisků z prodeje písničky Blurred Lines.