ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11763 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Režisér Roman Polanski plánuje film o Dreyfusově aféře

0 Redakce 14.5.2012

Slavný režisér Roman Polanski plánuje natáčení filmu o Dreyfusově aféře. Snímek pojmenovaný D by se měl vrátit k případu francouzského židovského důstojníka Alfreda Dreyfuse. Polanski se údajně chystá snímek o vojákovi nespravedlivě obviněném na konci 19. století z velezrady natočit v duchu špionážního thrilleru.

Scénář k filmu napíše Robert Harris, který už s Polanským spolupracoval na jeho snímcích Muž ve stínu a Pianista. "Už dlouho jsem chtěl natočit film o Dreyfusově aféře a udělat ho jako špionážní film. Tímto způsobem je možné ukázat jasnou souvislost mezi tehdejším případem a dnešním světem – pronásledování menšin, paranoidní obavy, tajné vojenské soudy,rozvědky, jež se vymkly kontrole, vládní zatajování skutečnosti a fanatická média," uvedl režisér.

Důstojník Dreyfus se v roce 1894 dostal do podezření, že vyzradil vojenská tajemství nepřátelskému Německu a Itálii. Přestože trval na své nevině, vojenský soud ho bez řádných důkazů odsoudil za velezradu. Aféra vyvolala ve Francii vlnu antisemitismu. Přestože se brzy ukázalo, že viníkem byl někdo jiný, Dreyfus byl plně očištěn až v roce 1906.

rwi