ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26439 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Red Hot Chili Peppers jsou za novou skladbu pod palbou kritiky fanoušků

0 jsk 30.5.2016

Tři týdny po zveřejnění skladby Dark Necessities, nepříliš výrazného prvního singlu z nového alba, představili američtí Red Hot Chili Peppers další píseň. Jedná se o titulní The Getaway, která naznačuje, že skupina opatrně míří do nových hudebních vod. Ohlasy na diskusních fórech současně naznačují, že ne všem fanouškům je změna soundu, kterou naznačuje titulní skladba, příjemná. Mnozí na kapelou dokonce zlomili hůl.

Po melancholicky funkové Dark Necessities tentokrát kapela zveřejnila skladbu, která dala celému albu název. Nejde přitom o druhý oficiální singl, ale spíše o ukázku nového hudebního směřování. Komentáře pod audiem na YouTube však naznačují, že fanouškovská obec není experimentům kapely až tak otevřená. Přestože sami hudebníci jsou podle vlastních slov z nového materiálu nadšeni, ozývají se i hlasy skalních, kteří obě písňové novinky označují za zklamání, někteří dokonce Red Hot Chili Peppers přirovnávají ke Coldplay. V tomto případě s hanlivým podtextem.

The Getaway přitom nezní až tak překvapivě, jak bychom mohli čekat. „Je to nové a jiné, ale neobětovali jsme to dobré z nás. Nemůžu se dočkat, až nové skladby zahrajeme živě,“ vyjádřil se Flea nadšeně už před časem.

Nová písnička v duchu jeho tvrzení dokazuje, že svůj z devadesátých let proslulý rukopis kapela už zřejmě nesmaže. Nový zvuk k němu pak přináší zejména producentský přínos Dangera Mouse, který si v případě nově zveřejněné písničky pohrál s uměle znějícím rytmickým a syntezátorovým podkladem, a také ženské vokály v refrénu. Ty dosud ve většině písní zpívali kytaristé, dříve John Frusciante, v současnosti Josh Klinghoffer.

Produkčně však nikdo na typické rysy čtveřice nesáhl. Basová linka zůstává výrazná, zpěvák Anthony Kiedis ani zdaleka neexperimentuje tolik, jak by se dalo, a Klinghofferova kytara sice neudává hlavní linii skladby, ale harmonizuje s ní tak, aby jí bylo všude akorát. „Způsob, jakým Danger Mouse pracuje, byl pro nás výzvou a díky tomu jsme vyrostli jako kapela i jako muzikanti,“ vyznal se bubeník Chad Smith.

Red Hot Chili Peppers – The Getaway

Red Hot Chili Peppers – Dark Necessities