ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5047 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Queen vydají záznamy svých rozhlasových zastávek na BBC

0 jsk 30.9.2016

Queen opanovali sedmdesátá léta minulého století. Od jejich stejnojmenného debutu z roku 1973 až k albu A Night At The Opera, které je vyneslo na absolutní vrchol v roce 1975, se zapsali do historie jako vizionářští, vynalézaví a charismatičtí.

Existuje ale ještě jedna podoba úspěchu Queen, která byla dosud trochu přehlížená. V období mezi únorem 1973 a říjnem 1977 nahrála tato kapela šest rozhlasových sessions exkluzivně pro BBC. Vše přineslo dvacet čtyři nahrávek, které zahrnovaly alternativní verze debutového singlu i přetvořené verze písní, které se třeba i neobjevily na studiových albech.

V listopadu tedy vyjde poprvé šest BBC sessions Queen, pečlivě restaurovaných zvukovým inženýrem Krisem Fredrikssonem a zmasterovaných držitelem ceny Grammy Adamem Ayanem. Stane se tak pod názvem Queen On Air, a to 4. listopadu. Kolekce bude k dispozici na 2-CD a vinylovém 3-LP plus jako Deluxe 6-diskové vydání obsahující CD koncertního rozhlasového vysílání a 3 CD rádiových rozhovorů,

První session Queen pro BBC, které album Queen On Air otevře, je z února 1973, pět měsíců před vydání debutového alba a singlu. John Peel pustil My Fairy King, úplně první skladbu Queen, která zněla éterem. Následovala Keep Yourself Alive (později jejich první singl), Doing All Right a skvělá rocková operetka Liar.

Druhé session se konalo v BBC v červenci 1973, ve stejný měsic, kdy vyšlo debutové album. Znovu zahráli Keep Yourself Alive a Liar, tentokrát i tvrdou skladbu Son And Daughter a bluesovou See What A Fool I’ve Been. Tahle skladba, která se nikdy neobjevila na žádném jejich albu, byla později znovu nahrána a stala se B stranou singlu Seven Seas Of Rhye v roce 1974.

V prosinci 1973, kdy Queen navštívili rádio potřetí, již pracovali na své druhé desce, která vyšla v březnu 1974. V BBC zazněla nová písnička Ogre Battle a další tři z prvního alba – Great King Rat, Modern Times Rock’n’Roll a nová verze Son And Daughter. Na další session v dubnu 1974 Queen zahráli White Queen (As It Began) a krásnou baladu Nevermore, společně s novou verzí Modern Times Rock’n’Roll.

V říjnu 1974, měsíc před vydáním svého klasického třetího alba Sheer Heart Attack, Queen představili čtyři písničky z desky – omamnou Now I’m Here, metalovou Stone Cold Crazy, Flick Of The Wrist a Tenement Funster, jejich oslavu rock’n’rollového životního stylu.

Queen se na BBC vrátli po třech letech – pošesté a naposledy. V říjnu 1977 skupina nahrála zcela jiné verze čtyř nových písní z alba News Of The World – působivou baladu Spread Your Wings, rockující It’s Late, jazzem nasáklou lahůdku My Melancholy Blues a dvě kontrastující podoby hitu We Will Rock You – „normální” verzi a „rychlou” verzi.

6-CD Deluxe Edition obsahuje Queen Live On Air – na jednom CD to nejlepší z koncertů přenášených rozhlasem. Na třech dalších CD fanoušci najdou rozhlasová interview s kapelou z období mezi rokem 1976 a 1992, celkem 220 minut sedmnácti rozhovorů. Tato verze bude také obsahovat booklet s fotografiemi a doprovodným textem Grega Brookse a vzpomínkami mnohých, včetně Johna Peela a Bernie Andrewse.

Tagy: