ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5212 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Proč Mario Vargas Llosa udeřil Gabriela Garcíu Márqueze?

0 jsk 14.5.2013

12. února 1976 došlo na premiéře filmu Přeživší v Andách v Mexico City k incidentu, který vstoupil do historie světové literatury. Zúčastnili se ho na jedné straně peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa (na snímku), na straně druhé kolumbijský autor Gabriel García Márquez. Dodnes není přesně jasné, co tak zlého se v jejich životech předtím stalo. Zajímavé je, že oba později získali Nobelovu cenu za literaturu. Márquez v roce 1982, Llosa v roce 2010.

Márquez a Llosa byli – až do osudného dne – přátelé. Rádi se vídali, rádi četli svá díla, byli v kontaktu a chovali se k sobě velmi srdečně. A tak když se v Mexico City setkali, reakce Márqueze byla jednoznačně přátelská. Roztáhl radostně ruce, řítil se k Llosovi a na rtech měl jeho jméno: „Mario…“

Llosa však učinil krok vzad, a když se jeho starý kamarád přiblížil na dosah, poslal jej dobře mířenou ranou pěstí k zemi. Při tom křičel: „Jak se opovažuješ přiblížit se ke mně poté, co jsi udělal Patricii v Barceloně.“

Konflikt byl uzavřen, každá z jeho hlavních postav si šla po svém. Prostor pak dostala média, která se snažila zjistit, co se v životech obou budoucích nositelů nejprestižnější literární ceny stalo.

Stalo se Barceloně

marquezKdyž v Barceloně žijící Llosa opustil několik let předtím svou ženu Patricii a přestěhoval se do Stockholmu, aby započal románek s milou švédskou stewardkou, dozvěděl se to Márquez (na snímku vlevo) ze spolehlivého zdroje. O radu se na něho totiž obrátila samotná Patricie, a on jako džentlmen přispěchal na pomoc. Jeho radou byl rozvod, jeho útěchou prý (a v tom jsou zdroje z té doby velmi opatrné) pohlazení a sexuální sblížení.

Llosa se nakonec ke své ženě vrátil. Když se dozvěděl, že jí v době jeho nepřítomnosti Márquez podporoval více než přátelsky, pranic se mu to nelíbilo. A možnost dát to svému kolegovi rázně najevo měl v únoru 1976 v Mexico City.

Po incidentu spolu oba spisovatelé jednatřicet let nepromluvili. Jistě do toho vstoupila i politika v jejich rodných zemích a údajně i Llosova závist, když prý nemohl přenést přes srdce větší literární slávu kolegy. Márquezův zisk Nobelovy ceny jej prý dokonce přímo naštval.

Několik dnů po incidentu pořídil fotograf Rodrigo Moya snímek Márqueze s monoklem pod levým okem. Zveřejněn byl ale až v roce 2007, kdy se oba spisovatelé usmířili. O tři roky později dostal Nobelovu cenu i Llosa.