ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16726 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Plastici představí Pašijové hry s Komorní filharmonií Pardubice

0 Redakce 15.3.2012

Pražské Divadlo Archa uvede v úterý 3. dubna v obnovené podobě Pašijové hry velikonoční. Tuto legendární rockovou operu zahraje skupina The Plastic People of The Universe ve zcela novém aranžmá a poprvé společně s Komorní  filharmonií Pardubice pod vedením dirigenta Marko Ivanovice.

Pašijové hry velikonoční začaly vznikat na podzim 1977. Když Vratislav Brabenec přišel s dokončeným libretem Pašijových her, skupina The Plastic People of the Universe se rychle rozhodla pro jeho zhudebnění. Hudební stránka Pašijových her velikonočních byla pro Milana Hlavsu velkou výzvou – do té doby skládal téměř výhradně krátké rockové písně.

Pašijové hry jsou daleko propracovanější a komplexnější, u jejich vzniku ovšem nestála idea stvořit náročné artificiální dílo, ale spíš myšlenka oživení lidových tradic pašijových her. Pašije byly dokončeny a nazkoušeny během zimy. Pečlivě utajovaná koncertní premiéra proběhla 22. dubna 1978 u Václava Havla na Hrádečku a sestava The Plastic People of the Universe se pro tento projekt rozrostla na deset členů.

Zvukový záznam Pašijí, pořízený „studiově“ v domácích podmínkách Havlova Hrádečku, byl nejprve šířen jako samizdat na magnetofonovém pásku spolu s textovou a obrazovou přílohou. Roku 1980 vyšla nahrávka pod názvem Passion Play u kanadské firmy Boží Mlýn, založené Paulem Wilsonem, a byla posléze s velkým ohlasem vysílána celoplošnou kanadskou rozhlasovou stanicí CBC.

Po roce 1989 byly Pašije několikrát zahrány živě mimo jiné i v Divadle Archa společně se skupinou Agon Orchestra. Naposledy byly v Arše uvedeny v březnu 2005.

tz