ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10377 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Paul McCartney chce zpět práva na hity Beatles

0 jsk 20.1.2017

Paul McCartney, britský hudebník, zpěvák a skladatel, podal u federálního soudu v newyorském Manhattanu žalobu na hudební vydavatelství Sony/ATV ohledně vlastnictví autorských práv na množství hitů, které napsal s Johnem Lennonem během působení ve skupině Beatles.

Autorská práva zakoupil v nechvalně známé kauze v roce 1985 americký zpěvák Michael Jackson, po jehož smrti byla všechna odprodána uvedené společnosti. McCartney se chce o vrácení práv na skladby znovu pokusit na základě ustanovení amerického zákona o autorských právech, který takový krok po určitém čase umožňuje.

První písničkou, kterou by McCartney mohl získat zpět, sice v říjnu 2018, je Love Me Do. Zbytek katalogu by měl následovat v dalších letech, přičemž celý proces by měl být ukončen v roce 2026.

McCartney požaduje, aby soud potvrdil, že jeho nároky právně neporušují žádný kontrakt ani smlouvu, kterou by Sony/ATV mohla použít proti němu. Společnost se vyjádřila, že vůči McCartneymu přechovává nejvyšší respekt.

„Se sirem Paulem, jakož i dědici Johna Lennona, jsme desítky let spolupracovali na ochraně, zachování a propagaci dlouhodobé hodnoty tohoto katalogu,“ uvedla společnost v prohlášení s tím, že podání žaloby ji zklamalo. Sony/ATV označila McCartneyho krok za zbytečný a předčasný.