ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10313 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Oscary ovládl La La Land, filmem roku je Moonlight

0 jsk 27.2.2017

Noční již 89. udělování cen americké Akademie filmových umění a věd Oscar v hollywoodském Dolby Theatre ovládl muzikál La La Land, který získal šest prvenství ze čtrnácti nominací. Cenu pro nejlepší film ale dostalo drama Moonlight. To za vítěze prohlásili až po upozornění tvůrců La La Landu, kteří již na pódiu děkovali za svůj triumf. Nesprávného vítěze vyhlásili Warren Beatty a Faye Dunawayová, kteří podle Beattyho dostaly do rukou nesprávnou obálku. „Nebyl to vtip,“ vysvětlil herec.

Další dvě trofeje pro snímek Moonlight, který pojednává o dospívání afroamerického gaye v Miami, získali Mahershala Ali v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli a Barry Jenkins s Tarellem Alvinem McCraneym za adaptovaný scénář.

Muzikál La La Land, vypovídající o vztahu počínající herečky a jazzového klavíristy, bodoval v kategoriích Režie (Damien Chazelle), Nejlepší původní filmová píseň (City of Stars), Nejlepší původní filmová hudba (Justin Hurwitz), Kamera (Linus Sandgren), Výprava (Sandy Reynolds- Wasco, David Wasco) a Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Emma Stoneová).

Cenu za mužský herecký výkon v hlavní roli obdržel Casey Affleck (Místo u moře) a mezi herečkami ve vedlejších rolích Viola Davisová (Fences). Nejlepší původní scénář napsal Kenneth Lonergan pro drama Místo u moře.

V kategorii cizojazyčných filmů zvítězil Klient íránského režiséra Asghara Farhadiho. Ten se však udílení cen nezúčastnil na protest proti imigračnímu výnosu amerického prezidenta Donalda Trumpa zakazujícímu vstup do USA občanům sedmi převážně muslimských zemí. Nejlepším dokumentárním filmem se stal O. J.: Made in America. Mezi animovanými filmy triumfoval Zootropolis.