ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12900 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Oscary ovládl film Birdman

0 jsk 23.2.2015

Noční 87. ročník udělování cen americké Akademie filmových umění a věd Oscar ovládla černá komedie Birdman. Stala se nejlepším filmem loňského roku a triumfovala i v dalších třech kategoriích. Trofej za režii si vysloužil Mexičan Alejandro González Iñárritu, který spolu s trojicí Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr. a Armando Bo bodoval i v kategorii původních scénářů. Čtvrtou cenu pro snímek o zapomenutém herci, který doufá v znovunabytí své ztracené slávy, získal kameraman Emmanuel Lubezki.

Čtyři ceny si vysloužil také Grandhotel Budapešť, i když ho minuly ty hlavní. Triumfoval v kategoriích Nejlepší původní filmová hudba (Alexandre Desplat), Nejlepší kostýmy (Milena Canonero), Nejlepší masky (Frances Hannon a Mark Coulier) a Nejlepší výprava (Adam Stockhausen, Anna Pinnock).

Oscara pro nejlepší herečku v hlavní roli si převzala Julianne Moore (Still Alice), jako nejlepšího herce vyhlásili Eddieho Redmayna (Teorie všeho) a trofeje za vedlejší role dostali Patricia Arquette (Chlapectví) a JK Simmons (Whiplash).

Adaptovaný scénář vynesl ocenění Grahamovi Mooreovi za životopisná dramata Kód Enigmy. Cenu Akademie za nejlepší cizojazyčný film získal polský filmař Paweł Pawlikowski za černobílé drama Ida, nejlepším dokumentárním filmem se stal CitizenFour a jako nejlepší animovaný film vyhlásili Velkou šestku.

Galavečer v losangeleském divadle Dolby Theatre moderoval Neil Patrick Harris. Tradiční vzpomínku na osobnosti filmového průmyslu, které navždy odešly v uplynulém roce, uvedla Meryl Streep.

Tagy: ,