ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10847 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Oscarech bez překvapení. Zvítězil film Tvář vody

0 jsk 5.3.2018

Jubilejní 90. ročník Oscarů zná své vítěze. Nejlepším filmem se stala Tvář vody, mezi herci bodovala Allison Janney, Frances McDormand, či Gary Oldman.

„Oscar má letos devadesát let, to znamená, že je pravděpodobně doma a dívá se na Fox News,“ zažertoval si na začátku večera moderátor Jimmy Kimmel. Vyjádřil také naději, že se akce obejde bez faux-pas podobným loňským, kdy byl jako vítězný vyhlášený jiný film.

Kimmel se zmínil i o aféře hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, kampaních #MeToo a Time’s Up. Oscar je podle něj v současnosti nejoblíbenější a nejrespektovanější muž v Hollywoodu, protože má ruce tam, kde na ně můžete vidět, a nemá penis. „To je muž, jakého v tomto městě potřebujeme,“ řekl moderátor v úvodním proslovu a pak se už mohlo přejít k rozdávání cen.

Nedělní vyhlášení Americké filmové akademie v Los Angeles mělo jasného favorita v podobě filmu Tvář vody od mexického režiséra Guillerma del Tora, alespoň, co se týče počtu nominací, kterých bylo třináct. Nebyl ale jediný oceněný. Prvenství za nejlepší kostýmy získalo drama Nit přízraků, masky ocenila akademie ve filmu Nejtemnější hodina, ve zvukových kategoriích zase bodoval válečný snímek Dunkirk a v kategorii kamera se dařilo novému snímku Blade Runner.

Tvář vody nicméně neodcházela s prázdnou. Kromě ceny pro film roku bodovala s nejlepšími vizuálními efekty či filmovou hudbou, kterou složil Alexandre Desplat. Nominaci na sošku proměnil jako nejlepší režisér i Guillermo Del Toro. „Náš filmový svět vymazává hranice ve chvílích, kdy nám okolní svět říká, že by měly být hlubší,“ uvedl na pódiu Del Toro a připomněl, že on sám je imigrant, ale svět filmu ho přijal s otevřenou náručí.

Nejlepším hercem v hlavní roli se stal britský rodák Gary Oldman, který ve filmu Nejtemnější hodina ztvárnil legendárního Winstona Churchilla. Překvapení se nekonalo ani v ženské kategorii, když si sošku odnesla Frances McDormand za výkon ve filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem.

Ve vedlejších rolích si Oscara odnesli Sam Rockwell za výkon ve filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem a Allison Janney za Já, Tonya. „Všechno jsem dokázala sama,“ prohlásila vážně Janney u mikrofonu. Vzápětí se však rozesmála a dodala, že žádná věta nemůže být dále od pravdy. Vyznala se i z lásky k filmu a lidem, kteří ji vždy podporovali v herecké kariéře. Hold vzdala i svým čtyřem zbylým nominovaným kolegyním.

Výběr z oceněných na 90. ročníku Oscarů:
Nejlepší film: Tvář vody
Nejlepší režisér: Guillermo del Toro – Tvář vody
Nejlepší herec v hlavní roli: Gary Oldman – Nejtemnější hodina
Nejlepší herečka v hlavní roli: Frances McDormand – Tři billboardy kousek za Ebbingem
Nejlepší herec ve vedlejší roli: Sam Rockwell – Tři billboardy kousek za Ebbingem
Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Allison Janney – Já, Tonya
Nejlepší cizojazyčný film: A Fantastic Woman (Chile)
Nejlepší animovaný film: Coco
Nejlepší původní scénář: Uteč! (autor Jordan Peel)
Nejlepší adaptovaný scénář: Dej mi své jméno

Tagy: ,