ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14396 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Oscara za film má Zelená kniha, nejvíce sošek má Bohemian Rhapsody

0 jsk 25.2.2019

V noci z neděle na pondělí rozdávali v hollywoodském Dolby Theatre ceny americké Akademie filmových umění a věd. Oscara v kategorii Nejlepší film získala road movie Zelená kniha. Snímek v režii Petera Farrellyho bodoval i v dalších dvou kategoriích, když Oscara za původní scénář získali Nick Vallelonga, Brian Currie a Peter Farrelly a sošku pro nejlepšího herce ve vedlejší roli si převzali Mahershala Ali.

Čtyři ceny získalo hudební životopisné drama Bohemian Rhapsody (na foto). Stalo se tak nejúspěšnějším snímkem letošního předávání. Trofej získal herec Rami Malek za ztvárnění Freddieho Mercuryho a další tři mu američtí akademici udělili v technických kategoriích.

Cenu americké Akademie filmových umění a věd za adaptovaný scénář si vysloužili tvůrci filmu BlacKkKlansman Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott a Spike Lee.

Tři sošky si odnesl Černý panter

Oscara pro nejlepší cizojazyčný film získalo černobílé mexické drama Roma, které ocenili i za režii a kameru, o něž se postaral Alfonso Cuarón. Rovněž tři trofeje si vysloužil komiks Černý panter, který ocenili za hudbu (Ludwig Göransson), kostýmy (Ruth E. Carter) a výpravu (Hannah Beachler a Jay Hart).

Cenu pro nejlepší herečku v hlavní roli si převzala Olivia Colmanová, jež tak proměnila ve vítězství jedinou z deseti nominací pro historickou britskou Favoritku. Za ženský herecký výkon ve vedlejší roli ocenili Reginu Kingová (za snímek If Beale Street Could Talk).

Galavečer, který neměl hlavního moderátora, otevřela britská kapela Queen s americkým zpěvákem Adamem Lambertem. Součástí galavečera byla mimo jiné hudební vystoupení se skladbami nominovanými v kategorii Nejlepší původní filmová píseň. Jennifer Hudson zazpívala I’ll Fight z dokumentu RBG, Gillian Welch a David Rawlings vystoupila s When a Cowboy Trades His Spurs for Wings z filmu The Ballad of Buster Scruggs a Bradley Cooper a Lady Gaga zazpívali Shallow z romantické dramatu Zrodila se hvězda. Ta se nakonec stala nejlepší písní ve filmu.

Tagy: ,