ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 3727 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Olympic vstal z popela. Má nové album

0 jsk 5.11.2013

V květnu letošního roku zastihla český hudební svět smutná zpráva o smrti bubeníka skupiny Olympic Milana Peroutky. Kapela, která rok předtím oslavila padesát let existence, řešila obvyklou otázku všech formací na světě, když se jim cosi takového stane. Jít dál, či z úcty k mrtvému spoluhráči a v případě Olympiku i opravdovému kamarádovi kariéru uzavřít?

Petr Janda, Milan Broum a Jiří Valenta zvolili variantu číslo jedna, ovšem s podmínkou. Nejprve se rozhodli najít na Peroutkovo místo náhradu. Poměrně brzy vybrali bubeníka Martina Vajgla, milovníka Olympiku a zkušeného hráče z mnoha sestav. Ten už tehdy hlásil, že jeho ambicí je zachovat původní tvář Olympiku, nehnat jej do modernějšího zvuku nebo písniček se supermoderními aranžemi.

Byť první koncerty dopadly dobře, ještě v květnu byl zpěvák a kytarista Petr Janda opatrný. Médiím sdělil, že stále ještě si není jist, zda bude kapela pokračovat dál, zda si vztah s novým členem takříkajíc sedne a zda kapela „dožije“ konce letošního roku.

„Ta možnost je pořád ve hře, protože teď bude záležet na tom, jak si s Martinem Vajglem sedneme a jestli to mezi námi bude v tom dobrém smyslu slova jiskřit. To se ukáže až za čas. 17. května jsme měli první koncert v Bratislavě, který nebyl veřejný. Myslím si po něm, že by to mělo fungovat. Nemám totiž chuť zakládat nějakou novou kapelu. Nicméně ten pocit, který teď mám, se strašně těžko vysvětluje. V podstatě by se dalo říct, že nevím, co bude dál. Ferdovo úmrtí byl obrovský zásah do mého života, a nejenom do něho. Po jeho smrti jsem dostal na telefon asi sto projevů soustrasti, na mail zhruba stejné množství a lidé mi kondolovali i na ulici. Ferdu měli všichni rádi, neměl žádné nepřátele,“ řekl.

V následujících týdnech se ale ukázalo, že zásadní problém nepřišel. Zřejmě posílen tímto faktem ze sebe začal Janda sypat nové písničky, a než se kdo nadál, připravil jich pětadvacet. Nahrál demosnímky a poslal je svým kolegům z kapely, aby vybrali čtrnáct pro nové album. To se také stalo, a tak se čtveřice zavřela do studia a začala nové skladby nahrávat.

V pátek 1. listopadu představila světu plod své práce. Vydala album Souhvězdí šílenců a rovnou ústy Jandy oznámila, že je to první album z chystané trilogie. Druhá deska – Souhvězdí drsňáků -vyjde příští rok a v roce 2015 následuje album třetí, prý nazvané Souhvězdí romantiků. Potom se stane Martin Vajgl právoplatným členem Olympiku a kapela si dá ve vydávání desek pohov. Důvod je jasný: pokud to tak bude, připíše si v podobě Souhvězdí romantiků na své konto dvacáté studiové album.

Právě vydané album se původně mělo jmenovat My už jiný nebudem podle singlu vydaného loni k 50. výročí kapely. Ten se však na desku nakonec ani nedostal. O texty ke čtrnácti skladbám na albu se podělili Eduard Krečmar, Karel Šíp, Aleš Brichta, Miroslav Černý a Michal Kolařík, čtyři si Janda napsal sám.

Včera skupina Olympic nové album v pražském klubu Limonádový Joe pokřtila. Kmotrem se stal kardiochirurg Jan Pirk, což Janda vysvětlil tak, že ve věku členů kapely je třeba myslet především na zdraví. „Počítáme s tím, že druhé album pokřtí třeba nějaký urolog,“ vysvětlil s úsměvem, a když dodal, že někdy v budoucnu se kmotrem desky možná stane i patolog, byl to docela milý černý humor.

K albu Souhvězdí šílenců chystá Olympic příští rok turné, několik nových písní zahraje už na letošním vánočním koncertě 6. prosince v pražské Lucerně.

„Na koncertu v Lucerně bude v prodeji i vinylová podoba nové desky. Necháme ji vyrobit pro fajnšmekry. A také si seženeme aparaturu a nástroje, na které jsme hráli v šedesátých letech, a část koncertu odehrajeme na ně. Jsme především koncertní kapela, chceme hlavně hrát, v podstatě jsme na permanentním turné,“ zakončil sérii dobrých zpráv Janda.

Foto: archiv skupiny Olympic