ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5101 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Obraz Františka Kupky byl vydražen za 15 milionů korun

0 Redakce 19.3.2012

Obraz Františka Kupky L'Apothéose d'Héléne (Zbožštění Heleny), jehož vyvolávací částka činila 12 milionů, byl o víkendu vydražen za 15 milionů korun. V aukci pořádané v Topičově salonu v Praze společností 1. Art Consulting změnilo za 13 milionů korun majitele i dílo Potápěč malířky Toyen. Dražba začínala na částce 9,5 milionu. Aukční přirážka byla v obou případech pět procent z dosažené ceny.

Kupkovo dílo pochází ještě z doby před začátkem jeho slavného abstraktního období a zpodobňuje malířsky oblíbené téma Paridova soudu. Jde o jediné jeho dokončené dílo na antické téma. Právě dva Kupkovy obrazy vedou domácí žebříček nejdražších děl. Jejich cena bez aukční přirážky dosáhla před třemi lety 22 milionů (Zhroucení vertikál), respektive v roce 2007 22,1 milionu korun (Élévation (Výšky) IV).

Obraz Potápěč pochází z roku 1926 a propojuje podmořský svět a geometrizaci plochy. Byl několikrát vystaven a je publikován v mnoha monografiích. Na tuzemských aukcích se zatím od Toyen nejdráže prodal obraz Spící, který změnil majitele za 20 milionů korun; s aukční přirážkou kupec zaplatil 23,2 milionu korun.

Už 18. dubna bude aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery nabízet na pražském Žofíně významné abstraktní dílo Františka Kupky Tvar modré – jeho vyvolávací cena byla stanovena dokonce na 45 milionů korun. Pokud se prodá, půjde o jeho vůbec nejdražší dílo na světě. Zatím v čele tohoto žebříčku je Kupkův Pohyb z americké sbírky manželů Hascoeových vydražený loni v v Londýně, spolu s aukční přirážkou a daní cena činila v přepočtu kolem 43 milionů korun.

rwi