ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13541 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nymfomanka je silný příběh plný sexu

0 jsk 27.12.2013

Ve středu v dánské Kodani, tedy na domácí půdě režiséra Larse Von Triera, a také ve Španělsku nebo v brněnském Univerzitním kině Scala, tam všude měla premiéru první část filmu Nymfomanka. Zmíněný režisér Lars Von Trier tak splnil svůj slib a natočil film o sexu, film, jenž avizoval ještě předtím, než se za kamerou přesvědčil o tom, že cosi takového vůbec natočit lze.

Do dalších světových kin vstoupil jeho nový snímek ve čtvrtek 26. prosince. Je to, pravda, poněkud provokativně vybrané datum premiéry, nicméně ti odvážnější mohou tento krok chápat jako opožděný vánoční dárek filmovým fanouškům. Jak se totiž ukazuje, Nymfomanka je snímek, ve kterém je tolik sexu, že se divákům odcházejícím z kina do něčeho podobného pak doma prý nějaký čas vůbec nechce, ale současně tolik silného příběhu, že prý dochází k dlouhým uměleckým diskuzím.

Původně měl být film, ve kterém hlavní postava Joe vypráví svůj životní příběh svému zachránci, dlouhý více než pět hodin. Diváci měli mít možnost zvolit si mezi dvěma verzemi – soft a hardcore. Nakonec se do českých kin dostal snímek, který je nepřístupný od osmnácti let, trvá dvě hodiny a je výsledkem kompromisu, jenž udělal sám Von Trier.

Celý film zkrátil, sestřihl ho do dvou dílů (ten druhý bude mít u nás premiéru 9. Ledna 2014) a dohodl se s pořadateli filmového Berlinale, že tam příští rok v únoru první díl pustí v úplné verzi. Podle slov organizátorů prestižního filmového svátku to bude vůbec poprvé, kdy bude možné snímek vidět bez cenzorských zásahů. Bohužel pro návštěvníky Berlinale se bude promítat pouze jednou.

První recenze na Nymfomanku ve světových médiích se shodly na tom, že jde o chytrý film o sexu. Revolučnost téměř čtyřhodinového snímku prý není tolik v zobrazování scén sexu, jako ve způsobu, jakým je na plátně diskutován a chápán.

„Není chytřejších filmů o sexu než Nymfomanka,“ konstatoval britský The Independent, který v souladu s většinou ohlasů vyzdvihuje i humor díla, v němž si zahráli Charlotte Gainsbourgová, Stellan Skarsgård, Stacy Martinová nebo Shia LaBeouf. The Hollywood Reporter soudí, že byť je ve filmu mnoho nahoty, celek je lepší, než se čekalo, a Guardian napsal, že Nymfomanka irituje, odrazuje, ale je možné se do ní jako do filmu zamilovat.

Zobrazování nahoty obhajuje představitelka titulní role Charlotte Gainsbourgová. „Tenhle film by bez nahoty nedával smysl. Nevím, proč mají někteří lidé problém dívat se na intimní součásti života. Já se nestydím, když se na Nymfomanku dívám,“ uvedla.

Představitel hlavní mužské role Stellan Skarsgård pak několikrát konstatoval, že není možné o filmu hovořit jako o pornografii. Sám Lars Von Trier se ke svému snímku zatím nevyjádřil a něm nic o něm neřekl. V květnu roku 2011 totiž na filmovém festivalu v Cannes ocenil nacismus a musel akci opustit. Od té doby se vyhýbá médiím.

Tagy: ,