ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5335 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nový film Wese Andersona zahájil festival v Cannes

0 Redakce 17.5.2012

V jihofrancouzském Cannes byl ve středu večer zahájen 65. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Do 27. května bude uvedeno 90 celovečerních snímků, z nichž 22 se bude v oficiální soutěži ucházet o Zlatou palmu pro nejlepší film. O Zlatou palmu budou soutěžit nejnovější snímky režisérů, jako jsou Kanaďan David Cronenberg, Rakušan Michael Haneke nebo Francouz Alain Resnais.

Andersonova excentrická komedie se setkala při odpoledním promítání u novinářů se všeobecně vstřícným přijetím a vysloužila si výborné kritiky. Negativní ohlasy vyvolala naopak skutečnost, že do hlavní soutěže nebyl letos zařazen ani jeden film, který natočila žena. Loni byly zastoupeny čtyři režisérky. Umělecký ředitel festivalu Thierry Fremaux uznal, že filmu stále dominují muži. "Ale to není vina Cannes," uvedl.

Na červeném koberci před zahajovací projekcí se prošli členové poroty – italský režisér Nanni Moretti, anglická režisérka Andrea Arnold či herci Ewan McGregor a Diane Kruger nebo módní návrhář Jean Paul Gaultier. Po nich následovali představitelé hlavních rolí Andersonova filmu Bruce Willis, Edward Norton, Tilda Swintonová a Bill Murray.

Do 27. května bude v Cannes uvedeno celkem 90 celovečerních snímků. Ve vedlejších soutěžních sekcích se objeví české krátké snímky Tambylles a Tramvaj.

rwi