ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5696 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Novinka Františka Niedla Útěk do pekel se vrací do doby okupace

0 Redakce 9.3.2012

Knihu nabitou dějem, vzrušením a množstvím nepředvídatelných událostí, které čtenáře vtáhnou do děje a nenechají ho vydechnout, nabízí novinka Františka Niedla Útěk do pekel. Uznávaný autor románů i povídek tentokrát přichází s příběhem, ve kterém se vrací do doby okupace. Kniha českobudějovického spisovatele vyjde 13. března.

Hrdinou knihy je Pavel Vencl, který sice vystudoval filozofii, ale samotné studium mu mnoho neříkalo. Proplouvá životem jako profesionální karbaník, boxuje s přáteli v klubu na Žižkově a jeho náručí prošla řada dívek. První den okupace 15. březen 1939 ho zastihne u milenky Katy. Byl by rád, kdyby se mu následující události v okupovaném Československu vyhnuly, ale brzy zjistí, že to není možné. Svoji situaci se rozhodne vyřešit útěkem. "Můj hrdina žije podle svých kodexů hodnot, které mnohdy nejsou identické s danými zákony, či spíše s těmi, které si jiní upravují dle svých potřeb," říká autor.

Vencl opustí svoji matku, kamarády i milenky a přes Alpy se dostává nejdříve do neutrálního Švýcarska, poté do Francie, Anglie a jeho cesta pokračuje i za oceánem, kde také potká svoji životní lásku Inéz. Kvůli své konfliktní povaze se mnohdy dostává do značně dramatických situací, na vlastní kůži poznává různé způsoby brutality, ať už od mocenských složek států, nebo přímo od spoluvězňů. Je cynický, arogantní, pohrdá lidmi a neváhá zabít, přesto díky své inteligenci, nadhledu, břitkému smyslu pro humor a notné dávce štěstí se zdá, že dokáže přežít v každé situaci.

František Niedl situoval svůj román do doby, kterou označil pro spisovatele jako jako "nevytěžený důl". "Uvědomujete si, jaké síly se najednou uvolnily? To je, jako by se dnes spojily všechny počítače světa v jeden superobří. Uvolnila se strašlivá negativní síla, která, pokud měla být podle zákona o akci a reakci, zničena, musela mít nejdřív protisílu. A ta vznikla, podařilo se zmobilizovat nepředstavitelné množství energie," podotkl.

rwi