ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10832 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nová komedie Karla Janáka je návodem, jak sbalit holku

0 jsk 20.3.2014

Zdá se, že asi nejvíce se u nového filmu režiséra Karla Janáka nazvaného 10 pravidel, jak sbalit holku povedl plakát. Pražské plochy doslova zdobí a v metru je například zajímavé sledovat, jak se hlavně příslušníci mužského pohlaví u poměrně malého letáku zvoucího na film shromažďují a hltají instrukce. Oněch deset pravidel, jak na příslušnice opačného pohlaví jít, je totiž na tom plakátu napsaných.

Režisér Janák, tvůrce komedií Snowboarďáci (2004) a Rafťáci (2006), se vrací ke svému oblíbenému žánru. Komedie 10 pravidel jak sbalit holku, která právě jde do českých kin, je především o tom, jak vztahy dovedou komplikovat život.

Marek, hlavní hrdina komedie, je tradičním příkladem mladého člověka žijícího ve vlastním světě. Jeho největší láskou jsou hvězdy a horoskopy. Zdánlivě nezajímavou a fádní životní cestu mu však jednoho dne přetne dívka jeho snů. její existence mu přirozeně obrátí život naruby a on se zamiluje. Vida jeho zoufalství, rozhodnou se jeho přátelé povolat mu na pomoc Markova otce, úspěšného vydavatele řady bestsellerů na téma Jak získat ženu. Marek tak pod vedením otce a přátel absolvuje svérázný kurz dívčí psychologie. A protože je nový Janákův film komedie, dějí se věci, které jsou veskrze komediální.

„V tomto ohledu vás mohou potkat v podstatě tři situace,“ vysvětluje Janák. „Kluk je zamilován do holky a ona o něj nemá zájem. Holka chce kluka a on nemá zájem. Anebo mají zájem oba, což je ideální stav a žádná pravidla nepotřebujete. Ale ve chvíli, kdy je zájem jednostranný, ať už z jakéhokoli důvodu, chce to vztah nastartovat. Můžete postupovat živelně a u toho pochopitelně dělat chyby, nebo na to použijete pravidla. Já jsem kvůli filmu přečetl spoustu knížek, abych věděl, co je takzvaně na skladě. A přestože jsem byl nejprve skeptický, zjistil jsem, že tam jsou chytré věci, ale zároveň vás mohou tyto rady upozornit na věci, které byste dělat neměli. Zásadou ovšem je, že pokud všechny rady, návody a pravidla používáte jen tak uměle, váš protějšek to snadno prohlédne. Takže aplikovat pravidla lze, ale musíte to dělat srdcem.“

Hlavní roli Marka ztvárnil Matouš Ruml. Jeho sokem ve filmu je Jakub Prachař, jeho kamarády hrají Jan Dolanský, Tereza Nvotová a Petr Buchta, dívkou Markových snů je Kristína Svarinská. Otce a tvůrce vyhlášených deseti pravidel vytvořil Miroslav Donutil.

„Přišel nám jako skvělá volba pro tento charakter, dovede působit přísně a být přitom zábavný. Má smysl pro humor a má ho i ve chvílích, kdy hraje protivného tátu,“ řekl ještě režisér.