ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7463 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Noc literatury letos zavítá na pražský Smíchov

0 Redakce 19.4.2012

Šestý ročník happeningu Noc literatury se uskuteční 16. května na 15 různých místech Prahy 5 – Smíchova. Známé herecké tváře (například Jan Budař, Ladislav Frej či Bára Hrzánová) budou v průběhu jednoho večera číst ukázky z nových překladů děl současných evropských autorů. Také letos se Noc literatury díky síti Českých center uskuteční v 19 evropských městech.

Noc literatury se letos odehraje na atraktivních či běžně nedostupných místech Prahy 5. Mezi nejzajímavější místa patří pivovar Staropramen, stylová budova hudebního klubu Jazz Dock, inspirativní prostředí pražského HUBu, se Smíchovem 130 let spojená Tiskárna Libertas, ale i architektonicky významný barokní letohrádek Portheimka. Všechny lokality jsou v pěším dosahu okolí stanice metra Anděl.

Spojením přitažlivého textu, zajímavého místa a originální prezentace nabídne projekt jedinečnou atmosféru a neopakovatelný kulturní zážitek. V interpretaci populárních českých umělců, kterými jsou letos Vladimír Javorský, Matěj a Kryštof Hádkovi, Jiří Ornest, Jan Potměšil, Daniela Kolářová a další si vyslechneme mimo jiné úryvky z románů dvou nositelů Nobelovy ceny Josého Saramaga a Maria Vargase Llosy. Zatímco kniha Kain portugalského spisovatele Saramaga pojednává o tématech viny a trestu, spravedlnosti a odpovědnosti zobrazených v biblických příbězích podávaných s jistou dávkou humoru a napětí, španělsky píšící spisovatel Mario Vargas Llosa ve své knize Keltův sen vypráví o skutečné historické postavě Rogera Casementa, britského diplomata irského původu, který se na počátku století angažoval v boji za nezávislost Irska.

Unikátní literární projekt Noc literatury získal letos poprvé významnou finanční podporu v rámci programu Evropské unie Culture. Do netradičního způsobu, jak prezentovat široké veřejnosti literaturu, se zapojí v příštích dvou letech spolu s Českými centry také Portugalsko, Litva, Polsko a Rumunsko.

rwi