ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14613 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nobelovu cenu za literaturu získali Peter Handke a Olga Tokarczuková

0 jsk 11.10.2019

Nobelovu cenu za literaturu za rok 2019 získal ve čtvrtek rakouský spisovatel Peter Handke. Oznámila švédská Královská akademie věd, která letos udělila i Nobelovu cenu za literaturu za rok 2018. Její držitelkou se stala polská autorka Olga Tokarczuková.

Handke, který již téměř třicet let žije na předměstí Paříže, se po druhé světové válce etabloval jako jeden z nejvlivnějších evropských autorů. Řekl to předseda komise pro udělování Nobelovy ceny Anders Olsson. Literární scénu upoutala už jeho prvotina z roku 1966 s názvem Die Hornissen (Sršně). Handke je známý i svými divadelními hrami, z nichž kontroverze vzbudila zejména Publikumsbeschimpfung (Nadávky publiku) z roku 1969.

Samotný autor se přitom podle v roce 2014 pro rakouská média vyjádřil, že Nobelovu cenu by měli zrušit, neboť jejímu laureátovi poskytuje falešnou kanonizaci a díky ní mu je věnován jeden moment pozornosti a šest stran v novinách.

Tokarczuková, která je považována za nejtalentovanější polskou autorku románů své generace, byla oceněna za narativní představivost, jež ve spojení s encyklopedická vášní reprezentuje překračování hranic jako jednu z forem života. Její knihy byly přeloženy do 25 jazyků. Je také politickou aktivistkou kritizující polskou vládu konzervativní pravicové strany Právo a spravedlnost (PiS).

Nobelova cena za literaturu za rok 2019 i rok 2018 bude předána 10. prosince. Je dotována částkou devět milionů švédských korun, kterou dostanou oba autoři.