ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15897 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nobelova cena za literaturu bude letos udělena dvakrát

0 jsk 8.3.2019

Švédská akademie bude letos znovu moci udělit Nobelovu cenu za literaturu. Rozhodla o tom Nobelova nadace. Loni ocenění uděleno nebylo kvůli skandálu kolem sexuálního obtěžování, za které byl odsouzen manžel jedné ze členek Švédské akademie. Letos budou uděleny hned dvě ceny, a to za rok 2018 a za rok 2019.

Loni v květnu Švédská akademie oznámila, že neudělí Nobelovu cenu za literaturu za rok 2018. Šéf Nobelovy nadace opakovaně prohlásil, že akademie musí nejprve vyřešit své problémy, aby získala zpět důvěru veřejnosti. Její pověst utrpěla v souvislosti s kauzou francouzského režiséra Jeana-Claudea Arnaulta, který je ve švédských kulturních kruzích známou osobností a je manželem bývalé členky Švédské akademie Kateřiny Frostensonové.

Loni byl uznán vinným ze znásilnění a soud ho za to poslal na dva a půl roku do vězení. Aféra vyplula na veřejnost v souvislosti s kampaní proti sexuálnímu obtěžování #MeToo. Ze sexuálního obtěžování ho obvinilo osmnáct žen. Arnault všechna obvinění odmítl.

Podle některých zdrojů také opakovaně předčasně vyzradil jméno laureáta Nobelovy ceny za literaturu. I to odmítl. V souvislosti s ním a Frostensonovou se navíc objevila obvinění ze střetu zájmů. Švédská akademie, která každoročně rozděluje asi tři milionů dolarů v podobě stipendií, totiž v minulosti finančně podporovala i stockholmské soukromé kulturní centrum Forum, které Arnault s Frostensonová vedli.

Kvůli těmto aférám opustila Švédskou akademii během posledního roku řadu jejích členů včetně Frostensonové.