ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15692 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

NG připomene Kupkovo výročí

0 Redakce 31.5.2012

Národní galerie v Praze na podzim připomene 100 let od první veřejné prezentace abstraktních obrazů Františka Kupky. K výročí připravuje i knihu a výstavu, na níž vedle zásadních děl ze svých sbírek představí také zahraniční zápůjčky. Podle vedení Národní galerie nebude výstava retrospektivní a půjde o nejdražší výstavu za posledních několik let.

Výstava v Salmovském paláci na Hradčanech zahrne asi 40 děl. Zapůjčena by na ni měla být díla například z pařížského Centre Pompidou nebo Muzea moderního umění v New Yorku. Na výstavě by také měla mít premiéru část nových děl ze sbírky Musea Kampa, které letos získala Meda Mládková.

V roce 1912 Kupka na Podzimním pařížském saloně vystavil Dvoubarevnou fugu a Teplou chromatiku, první svá díla, ve kterých zcela přešel k abstraktnímu výrazu. Dvoubarevná fuga patří ke stěžejním Kupkovým dílům a je pokládána za jeden z prvních abstraktních obrazů na světě. Při první prezentaci v Paříži se ale setkala s nepochopením publika i kritiky.

Sté výročí vystavení prvních Kupkových abstraktních obrazů se rozhodl český stát oslavit tím, že ostatky malíře, který žil od 90. let 19. století do své smrti v Paříži, převeze do Prahy.

rwi