ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16127 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Něžné vlny jsou film o nádherném prvním vztahu

0 jsk 9.1.2014

Režisér Jiří Vejdělek umí točit filmové hity. Alespoň v naší zemi. V roce 2006 se skvěle uvedl komedií Účastníci zájezdu (snímek vidělo na 800 tisíc diváků). O rok později poslal do kin snímky Roming a Václav (vidělo ho asi 400 tisíc lidí), v roce 2010 přišly na svět jeho Ženy v pokušení (1,25 milionu diváků) a v roce 2011 to byli Muži v naději.

Díky těmto pěti filmům patří k našim rekordmanům, co se týče návštěvnosti snímků. Dnes se do kin dostává jeho nová komedie Něžné vlny. Podle prvních reakcí není pochyb o tom, že počet filmových fanoušků, které Vejdělkovy filmy oslovily, vzroste.

Scenárista, režisér a producent Vejdělek říká, že zatímco Ženy v pokušení a Muže v naději psal a točil jako ten, kdo měl za sebou pár milostných zkušeností, novinku chápe jako vzpomínku na dětství a dospívání. Byl tehdy ve věcech lásky samouk, v mnoha ohledech nepříliš šikovný.

„Možná jsou Něžné vlny oproti předcházejícím peprným a pikantním komediím přeci jen jemnější, laskavější, a jak název napovídá, něžnější. Věřím, že se mi tímto filmem podaří diváky okouzlit stejně tak, jako mě kdysi svým vlnami okouzlila má první láska,“ říká Vejdělek. „Byl bych rád, kdyby naše nová komedie divákům polechtala bránici, rozněžnila srdce, oči naplnila krásou a hlavu myšlenkou, že s námi strávili příjemný čas, a že alespoň na dvě hodiny mohli pustit své starosti k vodě.“

Příběh se odehrává koncem osmdesátých let minulého století a vrcholí nadsázkou na téma, kdo vlastně způsobil sametovou revoluci. Mladík Vojta je nesmělý a jeho rodina bláznivá. Cholerický tatínek, který ještě nepřeplaval kanál La Manche, z něj chce mít závodního plavce a milující maminka, bývalá hvězda dětské lední revue, v něm vidí talentovaného pianistu. Jenže Vojta má jiné priority. Především spolužačku Elu, okouzlující akvabelu, která má v listopadu 1989 odjet na závody do Paříže. Jestli Vojta rychle nepodnikne něco zásadního, zmizí mu navždy za železnou oponou.

Členy rodinky ve filmu ztvárnili Táňa Pauhofová, Hynek Čermák, Vojtěch Dyk, Jan Hartl, Jan Budař a Václav Kopta. V rolích mladého páru se představí Robert Cejnar a Lucie Šteflová. Ve filmu zazní Píseň o lásce skupiny Nightwork.

„Můj filmový tatínek má v Něžných vlnách sen – přeplavat kanál La Manche. Je to fantazie, ve které se odráží má touha, kterou ale cítím i v mnohých lidech kolem, dokázat něco výjimečného, překonat sám sebe a naplnit své sny bez ohledu na to, kolik lidí v okolí vás kvůli tomu považuje za blázna, kolik překážek musíte překonat a kolika rozbouřenými vlnami musíte proplavat,“ vysvětluje Vejdělek.

„Bavila a fascinovala mě Jirkova něžná představa o mamince, protože těch představ o maminkách je hodně, já sama mám také úplně jinou a diametrálně odlišnou představu o maminkách. Ale ta Jirkova maminka byla něžná, romantická, příjemná a taková starostlivá a citlivá. A ve mně se asi otevřelo takové to něžné a romantické, což běžně až tak nemám a bylo mi to velmi blízké. Měla jsem pocit, že něčeho takového jsem neměla možnost se ještě ve své branži dotknout, a tak jsem si řekla, že tohle bude velká výzva a že do toho ráda půjdu,“ vzpomíná herečka Táňa Pauhofová na své první setkání s rolí.

V kinech je tedy film, který nejenom pobaví, ale dokáže i nechat vzpomenout na dobu, na níž už mnozí vzpomínáme z mnoha ohledů pouze nostalgicky.

Foto: Falcon