ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29920 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nevolte komunisty, znělo Staroměstským náměstím

2 jsk 22.10.2013

Podle některých odhadů přišlo v pondělí večer na pražské Staroměstské náměstí až dvacet tisíc diváků. Zcela zaplněné prostranství vidělo nejenom koncert skupiny Lucie, ale také happening Nikagdá nězabuděm/Jde se volit.

Organizátor David Koller (na snímku) a jeho tým jím chtěli přimět především mladé lidi, aby se v co nejvyšším počtu zúčastnili víkendových voleb do Poslanecké sněmovny a aby nevolili komunisty, respektive strany, které jsou s nimi ochotny spolupracovat či sami komunistické jsou.

„Jsme občanská iniciativa, spojení lidí, kterým není lhostejný stav věcí kolem nás. Apatie a rozčarování jsou velké, ale s nimi to nikam nepovede. Nevidíme budoucnost země v oživování komunistické zombie ani v pohybu směrem ke Kremlu. Vidíme ji v samostatně myslících svobodných lidech. Prvním krokem je, že půjdeme volit. Neříkáme, koho volit, ale víme, koho nevolit,“ řekl Koller před koncertem.

Set jeho skupiny Lucie byl vrcholem happeningu. Kapela nastoupila krátce před jednadvacátou hodinou a více než hodinové vystoupení seskládala ze svých největších hitů. K některým písním si pozvala hosty, na závěr pak se spřátelenými muzikanty zazpívala Krylovu písničku Nikagdá nězabuděm, ke které v minulých dnech pořídili umělci videoklip. Za jediný týden nasbíral přes padesát tisíc zhlédnutí.

Na Staroměstském náměstí však nevystupovala jenom Lucie. Akci začala krátce před sedmnáctou hodinou bubenická eskadra, po ní zazpíval superstarovský Jaroslav Smejkal a posléze přišel diváky pozdravit Jan Kraus.

„Dokud volíme, je to ještě dobrý,“ řekl populární moderátor. „Tyto volby by mohly být začátkem k tomu, že už konečně zvedneme hlavu.“

Zpěvačka Ewa Farna pak připomněla, že momentálně studuje ve Varšavě, a že v Polsku prý politici neříkají, že jsou komunisté. „Tam alespoň převlékli kabát, kdežto tady ani ne,“ sdělila v té době asi třem tisícům diváků, kteří na začátek happeningu do centra Prahy přišli.

Na pódiu se pak objevil rapper Vladimir 518 s doprovodným Idiot Bandem. „Děsí mě představa, že by se ne tak dlouho po revoluci mohli, byť třeba jen symbolicky, vrátit komunisté k moci. Přijde mi to jako do nebe volající drzost této společnosti. Máme buď krátkou paměť, anebo jsme ignoranti. Mrzí mě to, štve, a proto jsem tady,“ řekl Vladimir 518.

Po skupině Chinaski se představila formace Pražský výběr. Baskytarista Vilém Čok účast kapely vysvětlil takto: „Nepokládám tuhle akci za normální rockový festival. Je to koncert, který by měl podle mého vyzvat k tomu, aby šli lidé volit a aby volili jakoukoli stranu, jen ne komunisty. Aby nezapomněli na to, co u nás komunisti v minulosti udělali. Ať raději volí jiné lidi, a třeba nové strany, když už nechtějí volit ty, které tady udělaly průsery.“

Na pódiu vystoupila i řada osobností. K divákům promluvil například režisér Juraj Herz, herečky Bára Štěpánová a Bára Hrzánová, publicista Petr Placák, zakladatel Protikorupčního fondu Karel Janeček a další.