ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8290 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nevídaná věc. Sam Smith uznal, že opisoval od Toma Pettyho

0 jsk 29.1.2015

Stay With Me od britského zpěváka Sama Smithe, nesporně jeden z největších světových hitů loňska, je dalším přírůstkem do seznamu skladeb, při kterých lze pochybovat o originalitě současných mainstreamových hvězd. Otázkou samozřejmě je, do jaké míry jsou podobnosti se staršími nahrávkami či písněmi málo známých autorů náhodné.

Faktem nicméně je, že melodie v refrénu Smithovy písničky Stay With Me je prakticky stejná jako úvod sloky ve skladbě I Won’t Back Down amerického hudebníka Toma Pettyho. Napsal ji s Jeffem Lynnem (Electric Light Orchestra) na konci osmdesátých let a vydal jako první singl ze své debutové sólové nahrávky Full Moon Fever (1989).

Na této kauze je pozoruhodné, že podobnost uznali i Smith a jeho tým, takže věc přiznání spoluautorství proběhla hladce. Obě strany se dokonce dohodly na vyrovnání bez soudního procesu.

Není divu, jelikož je vše evidentní na první poslech a melodie zpěvu je základním prvkem každé písničky. Případný soudní spor, jak se shodují britští odborníci, by Smith zřejmě prohrál, což by jeho kariéře neprospělo.

Dohoda mezi zástupci umělců proběhla prý již loni v říjnu. Nebyla však medializována, a tak se podrobnosti dostaly na světlo světa až minulý víkend. Jak informoval server Consequence of Sound, Tom Petty i Jeff Lynne si připsali dohromady pětadvacetiprocentní podíl na autorství Stay With Me. Další podrobnosti nejsou známy. Pokud by však oba hudebníci dostali za spoluautorství finanční odměny i zpětně, jejich konta by to výrazně posílilo.

Sama písnička, stejně jako album In The Lonely Hour, na kterém vyšla, totiž patřily mezi nejprodávanější nahrávky loňského roku. Jen v USA si Stay With Me zakoupily více než 3 miliony fanoušků, celosvětově má singl prodejnost již skoro 4 miliony kopií (pátý globální nejprodávanější singl roku) a na Youtube má videoklip k písni více než 216 milionů zhlédnutí.

Sam Smith – Stay With Me

Tom Petty – I Won’t Back Down