ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15218 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nejlepší film je Spotlight. Oscara se dočkal i Leonardo DiCaprio

0 jsk 29.2.2016

Cenu americké Akademie filmových umění a věd v kategorii Nejlepší film získalo na 88. ročníku předávání Oscarů v Dolby Theatre v Los Angeles drama Spotlight. Snímek o skupině investigativních novinářů, kteří odhalují zneužívání dětí kněžími, si vysloužil i trofej za původní scénář Toma McCarthyho a Joshe Singera.

Oscara za režii převzal Alejandro González Iñárritu za snímek Revenant Zmrtvýchvstání. Ten vynesl i vůbec první hereckou cenu akademie Leonardu DiCapriovi. Třetí trofej pro něj získal kameraman Emmanuel Lubezki.

Nejvíce cen si však v noci z neděle na pondělí na konto připsalo sci-fi Mad Max: Zběsilá cesta, které triumfovalo v šesti kategoriích. Má nejlepší kostýmy (Jenny Beavan), masky (Lesley Vanderwalt, Elka Wardega a Damian Martin), střih (Margaret Sixel), výpravu (Colin Gibson a Lisa Thompson), střih zvuku (Mark Mangini a David White) a mix zvuku (Chris Jenkins, Gregg Rudloff a Ben Osmo).

Oscara za hlavní roli si převzala Brie Larson za drama Room, za herecké výkony ve vedlejších rolích ocenili Marka Rylancea (Most špionů) a Alicii Vikander (Dánská dívka). V kategorii adaptovaných scénářů ceny získali Adam McKay a Charles Randolph za Sázku na nejistotu.

Mezi cizojazyčnými filmy triumfovalo maďarské drama Saulův syn, nejlepším dokumentem filmem se stal snímek Amy a kategorii animovaných filmů ovládl V hlavě. Cenu americké filmové akademie v kategorii Nejlepší původní filmová hudba získal Ennio Morricone za práci na snímku Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina. Oscary za nejlepší původní píseň si převzali Sam Smith a Jimmy Napes za Writing’s On The Wall z bondovky Spectre.

Tradiční vzpomínku na osobnosti filmového průmyslu, které navždy odešly v uplynulém roce, doprovázel Dave Grohl z kapely Foo Fighters. Moderátorem galavečera byl komik Chris Rock.