ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12607 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nejchytlavější písničkou je Wannabe od Spice Girls

0 jsk 4.11.2014

Píseň Wannabe v podání britské dívčí skupiny Spice Girls je nejchytlavější u fanoušků ve Velké Británii. Vyplývá to z on-line ankety nazvané Hooked on Music, jehož autorkou je muzikoložka Ashley Burgoyneová z univerzity v nizozemském Amsterdamu.

Do ambiciózního projektu bylo zapojeno dvanáct tisíc lidí. Jejich úkolem bylo prostřednictvím interaktivní hry určit, zda znají některou z náhodně vybraných skladeb. Hra obsahovala rovných tisíc hitů z období od 40. let 20. století po současnost. První výsledky experimentu, jehož cílem je zjistit, co dělá skladby zapamatovatelnými, byla zveřejněna o víkendu v Muzeu vědy a průmyslu (Mosi) v Manchesteru.

„Pracuji se skupinou, která se věnuje rozpoznávání hudby obecně. Studujeme jakýkoli způsob, jakým náš mozek zpracovává muziku, obzvláště nás zajímá hudba, paměť a to, co způsobuje, že si některé skladby dokážeme pamatovat tak dlouho. Něco můžete slyšet pouze několikrát, a když si to poslechnete o deset let později, okamžitě víte, že jste to už předtím někde slyšeli a vybavíte si i název a interpreta. A naopak, jiné skladby, které jste slyšeli už mnohokrát, nemají žádný podobný efekt,“ vysvětlila k experimentu Burgoyneová.

Žebříček dvaceti nejchytlavějších písní u fanoušků ve Velké Británii sestavili vědci podle toho, jaký čas lidé v průměru potřebovali na to, aby dokázali určit, o jakou skladbu jde. Wannabe v průměru identifikovali po 2,29 sekundy, přičemž u jiných písní byl průměr přibližně pět sekund.

Žebříček dvaceti nejchytlavějších skladeb:

1. Spice Girls – Wannabe
2. Lou Bega – Mambo No. 5
3. Survivor – Eye of the Tiger
4. Lady Gaga – Just Dance
5. ABBA – SOS
6. Roy Orbison – Pretty Woman
7. Michael Jackson – Beat It
8. Whitney Houston – I Will Always Love You
9. The Human League – Don’t You Want Me
10. Aerosmith – I Don’t Want to Miss a Thing
11. Lady Gaga – Poker Face
12. Hanson – Mmmmbop
13. Elvis Presley – It’s Now Or Never
14. Bachman-Turner Overdrive – You Ain’t Seen Nothin’ Yet
15. Michael Jackson – Billie Jean
16. Culture Club – Karma Chameleon
17. Britney Spears – Baby One More Time
18. Elvis Presley – Devil in Disguise
19. Boney M. – Rivers of Babylon
20. Elton John – Candle in the Wind